Kick boks sporcularının sporcu öz yeterliliği ile sporda mücadele ve tehdit algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between athlete self-efficacy and perceptions of challenge and threat in sport in kick boxing athletes
  1. Tez No: 957202
  2. Yazar: HAKAN BİLGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı kick boks sporcularının sporcu öz yeterliliği ile sporda mücadele ve tehdit algıları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmanın evrenini Türkiye Kick boks Federasyonuna bağlı spor kulüplerinin aktif spor yaşamına devam eden kadın ve erkek katılımcılardan oluşmaktadır. Çalışmanın örneklemi ise, Türkiye'de Kick boks branşında büyükler kategorisinde müsabık olarak spor hayatına devam eden 816 katılımcı yer almıştır. Örnekleme grubu basit rastlantısal örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Veri toplama araçları olarak; Koçak (2020) tarafından geliştirilen Sporcu Öz Yeterlik Ölçeği (SÖYÖ) ve Sporda Mücadele ve Tehdit Ölçeği (SMTÖ), orijinali Rossato, Uphill, Swain ve Coleman (2018) tarafından geliştirilmiş olup, Türkçeye uyarlaması Türkyılmaz ve Altıntaş (2020) tarafından yapılmıştır. Verilere ilgili analizler yapılmadan önce Kolmogorov-Smirnov normallik testi uygulanmış olup verilerin normal dağılım göstermesinden dolayı bağımsız örneklem testi (T-testi), Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Pearson Korelasyon Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between kick boxing athletes' athlete self-efficacy and their perceptions of challenge and threat in sport. The population of the study consists of male and female participants who continue their active sports life in sports clubs affiliated to the Turkish Kickboxing Federation. The sample of the study consisted of 816 participants who continue their sports life as competitors in the senior category in the Kick boxing branch in Turkey. The sampling group was determined by simple random sampling method. As data collection tools, the Athlete Self-Efficacy Scale (ESES) developed by Koçak (2020) and the Challenge and Threat Scale in Sport (STS), originally developed by Rossato, Uphill, Swain, and Coleman (2018), were adapted into Turkish by Türkyılmaz and Altıntaş (2020). The Kolmogorov-Smirnov normality test was applied to the data before the relevant analyzes were performed, and since the data showed normal distribution, independent sample test (T-test), One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and Pearson Correlation Test were used.