Structural connectivity alters in pediatric systemic lupus erythematosus prior to neuropsychiatric manifestations
Nöropsikiyatrik belirtilerden önce pediatrik sistemik lupus eritematozus'ta yapısal bağlantı değişiklikleri
- Tez No: 714306
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN ATALAR, PROF. DR. HATİCE KADER KARLI OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sistemik lupus eritematozus (SLE), merkezi sinir sistemini etkileyen ve nöropsikiyatrik belirtiler gösterebilen otoimmün, multisistemik bir hastalıktır. Çocukluk çağı başlangıçlı SLE nadirdir ve nöropsikiyatrik tutulumun yüksek oluşuna karşın, altta yatan patolojik mekanizmalar tam olarak anlaşılamamıştır. Bu çalışma, olası bağlantısallık değişikliklerinin daha iyi anlaşılmasını sağlamak için difüzyon tensör görüntüleme (DTI) traktografi analizi ile tüm beyaz madde ağını araştırdı. Nöropsikiyatrik tutulumu olmayan (NPSLE olmayan) 17 pediatrik başlangıçlı SLE hastası ve 8 yaş ve cinsiyet uyumlu sağlıklı kontrolün tüm beyin yapısal bağlantısı ve traktografisi araştırıldı. Topolojik yapıyı araştırmak için graf (çizge) teorisi analizi uygulandı. Küresel ve düğümsel ağ özellikleri, HCP atlasının 360 beyin bölgesi arasındaki yapısal bağlantı matrisleri ile elde edildi. NPSLE olmayan hastalar, sağlıklı kontrollerle karşılaştırıldığında daha yüksek ağ karakteristik yol uzunluğu ve sınıflandırılması ve daha düşük yoğunluk ve global verimlilik gösterdi. Hublar düğümlerin gücüne göre seçilmiş ve hastalarda yapıları ve dağılımları değişmiştir. Değişen Hubların ağ özelliklerine göre, önemli değişiklikler TBSS bulguları ve değişen bölgeler ile birlikte sağlıklı kontroller ve NPSLE olmayanlar arasında, dil, görsel, işitsel ve motorla ilgili alanlarda gözlendi. Bu bulgular WISC-IV Sözel Anlama İndeksi ile iyi bir uyum içindedir. Sağlıklı kontrollerle karşılaştırıldığında, NPSLE olmayan hastalar, WISC-IV skor bileşenlerine göre anlamlı derecede daha düşük skorlar gösterdi. Sonuç olarak, ağ ve bağlantısallık perspektifinden, araştırmamız NPSLE olmayan hastalarda beynin belirtilerin ortaya çıkmasından önce ortaya çıkmış topolojik yapısını gösterdi. Difüzyon tensör görüntüleme ile bağlantısallık çalışmaları, çocukluk çağında başlayan SLE'de gelişen fonksiyonel ve nörobilişsel anormalliklerinin altında yatan yapısal değişikliklerin daha iyi anlaşılmasını sağlar.
Özet (Çeviri)
Systemic lupus erythematosus (SLE) is an autoimmune multi-system disorder affecting the central nervous system which may exhibit neuropsychiatric manifestations. Pediatric-onset SLE is rare and although there is an increased risk of neuropsychiatric symptoms, underlying pathological mechanisms remain poorly understood. This study explored the entire white matter network with brain structural connectivity and DTI tractography analysis to provide a better understanding of the probable connectivity alterations. Whole-brain structural connectivity and tractography of 17 pediatric-onset SLE patients without neuropsychiatric involvement (non-NPSLE) and 8 age and gender matched healthy controls were explored. To investigate the topological structure, graph theory analysis was applied. Global and nodal network features were derived by estimating structural connectivity matrices between 360 brain regions of the HCP atlas. Non-NPSLE patients demonstrated higher network characteristic path length and assortativity and lower density and global efficiency compared with healthy controls. The hubs were selected according to the strength of the nodes and their structure and distribution were changed in the patients. According to the altered hubs' network characteristics significant modifications between HCs and non-NPSLE, along with TBSS findings, altered regions were observed in the language, visual, auditory, and motor-related areas. These findings are in good agreement with WISC-IV VerbalComprehension Index. Compared to healthy controls non-NPSLE patients showed significantly lower scores according to WISC-IV score components. To conclude, from a network and connectivity perspective, our research demonstrated an altered topological structure of the brain in non-NPSLE patients. The findings of this study provide a better understanding of the structural alterations underlying pediatric-onset non-NPSLE patients' functional and neurocognitive abnormalities.