Conceptual design of recyling automat for recyclable wastes (paper/plastic)
  1. Tez No: 714305
  2. Yazar: İSMET KOZANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KAYRICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez, kâğıt ve plastik atıkların kaynağında ayrıştırılmasına yönelik bir otomatın kavramsal tasarım metotları kullanılarak tasarlanması amacıyla yapılmıştır. Artan nüfus beraberinde nitelikli atık miktarının da artmasına sebep olmuştur. Geri dönüşüm otomatının eğitim merkezlerinde ve toplu alanlarda kullanımı ile toplumun bilinçlendirilmesi, atık ayrıştırmada kullanılan enerji sarfiyatının azaltılması ve toplanılan atıkların yeniden kullanılması ile ülke ekonomisine katkı sağlanması ülkemiz açısından çok önemlidir. 21. Yüzyılın çok önemli bir konusu haline gelen atık değerlendirme işleminin en önemli kısmını oluşturan yerinde atık toplanmasının daha mekanize ve cazip hale getirilmesi gerekmektedir. Bu amaçla dünyada çok çeşitli geri dönüşüm otomatları geliştirilmiştir. Bu çalışmada sistematik tasarım adımlarından kavramsal tasarım metodu kullanılarak daha işlevsel, düşük maliyetli, kullanımı kolay ve inovatif bir geri dönüşüm otomatı tasarlanmıştır. Bu tasarıma göre güç ünitesinin elektrik bağlantısı ile çalıştırılacağı, kontrol ünitesinin bilgisayar destekli otomasyon sistemi ile gerçekleştirileceği, nesne tanıma teknolojisi olarak da ağırlık ve hacim ölçümü optimizasyonu ile malzeme yoğunluğu hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis was designed using conceptual design methods of a vending machine for the separation of paper and plastic waste at the source. The increasing population has led to an increase in the amount of qualified waste. It is very important for our country to raise public awareness with the use of recycling vending machine in training centers and public areas, to reduce the energy consumption used in waste separation and to contribute to the country's economy by reusing the collected wastes. On-site waste collection, which constitutes the most important part of the waste assessment process that has become a very important issue of the 21st century, needs to be made more mechanized and attractive. For this purpose, a wide range of recycling vending machines have been developed around the world. In this study, a more functional, low-cost, easy-to-use and innovative recycling vending machine was designed using conceptual design method from systematic design steps. According to this design, the material density is calculated by weight and volume measurement optimization as object recognition technology, where the power unit will be operated by electrical connection, the control unit will be carried out with computer-aided automation system.