Şanlıurfa'da postpartum üriner inkontinans prevalansı ve etkileyen faktörler
The prevalence of postpartum urinary incontinence in Şanliurfa and affecting factors
  1. Tez No: 714311
  2. Yazar: HELİN KALIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KORUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Araştırma Şanlıurfa'da postpartum üriner inkontinans prevalansı ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla kesitsel tipte yapılmıştır. Çalışmanın evrenini, Şanlıurfa merkez ilçelerinde Aile Sağlığı Merkezlerinden sağlık hizmeti alan bir yıl içinde doğum yapmış kadınlar oluşturmuştur. Örnek seçiminde küme örnekleme yöntemi kullanılmış ve her Aile Sağlığı Merkezi bir küme birimi olarak alınmıştır. Evrendeki küme sayısı 69'dur ve iki gün boyunca Aile Sağlığı Merkezine başvuran, araştırmaya katılmayı kabul eden kadınlar küme çapını oluşturmuştur. Örnek büyüklüğü hesaplamak için yapılan pilot uygulama sonucunda küme sayısı 8 olarak bulunmuş, basit rastgele yöntemle Aile Sağlığı Merkezleri seçilmiş ve toplam 300 kadın ile araştırma tamamlanmıştır. Veriler, Veri Toplama Formu aracılığıyla Ocak-Şubat 2021 tarihleri arasında yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Araştırma için Şanlıurfa İl Halk Sağlık Müdürlüğünden ve Harran Üniversitesi Etik Kurul'undan yazılı izin, çalışmaya katılmayı kabul eden kadınlardan ise bilgilendirilmiş onamları alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistiklerden yüzde, ortalama, standart sapma, tek değişkenli analizlerden Ki-kare ve Man Whithney-U testi kullanılmıştır. Araştırmada kadınların %40.3'ünde postpartum üriner inkontinans (%26.3'ünde stres tip üriner inkontinans, %24.7'sinde sıkışma tip üriner inkontinans ve %11.7'sinde mikst tip üriner inkontinans) olduğu, belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional study aimed to determine the prevalence of postpartum urinary incontinence and the affecting factors in Şanlıurfa. The population of the study consisted of women who gave birth within a year and received health services from Family Health Centers in central districts of Sanlıurfa. Cluster sampling method was used for the selection of the sample and each Family Health Center was taken as a cluster unit. The number of clusters in the population was 69, and the women who applied to the Family Health Centers for two days and agreed to participate in the study constituted the cluster diameter. In the light of the piloting process to determine the sample size, the number of clusters was found to be eight. The Family Health Centers were selected by simple random method and the study was completed with 300 women. Data were collected by face-to-face interviews between January-February 2021 through the Data Collection Form. Required permission for the study was obtained from Şanlıurfa Provincial Directorate of Public Health and Harran University Ethics Committee, and informed consent was obtained from the women who agreed to participate in the study. For the analysis of the data, descriptive statistics of percentage, mean and standard deviation were used together with Chi-square as a univariate analysis and Man Whitney-U test. It was determined that 40.3% of women had postpartum urinary incontinence (26.3% stress urinary incontinence, 24.7% urge urinary incontinence and 11.7% mixed urinary incontinence).