Kırşehir ilinde içme ve kullanma suyu ihtiyacının tesbiti
A research on the need of water use and in Kırşehir
  1. Tez No: 714327
  2. Yazar: İLHAMİ DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. Hȃluk Çelik
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada Kırşehir ilinde içme ve kullanma suyu ihtiyacının tespiti incelenmiştir. İlin her semt ve mahallesinde anket çalışması yapılmıştır. Bu anketler doğrultusunda çoklu regresyonda en küçük kareler yöntemi kullanılarak harcanan su bağımlı değişken ve buna bağlı su tüketimini etkileyen faktörler bağımsız değişken alınarak tüketim sonuçları elde edilmiştir. Bunun yanında ildeki tüketimini etkileyen faktörler ayrı ayrı ele alınıp geçmiş yıllardaki su tüketimi regresyon yöntemi ile incelenerek ilin 35 yıl sonraki su ihtiyacı İller Bankası yönetmeliğine göre hesap edilmiştir. İldeki nüfus artışına göre ileriki yıllarda su sıkıntısı çekileceği gözlenmektedir. Bundan sonra neler yapılabileceği sonuç ve öneriler kısmında bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, the need of water for drink and use of Kırşehir people has been examined. Questionnaries have been applied in every region and quarter of the city. In accordance with these questionnar- ies, the results of water consumption have been found by using the smallest square method in multiple regration and making the consumed dependent variable and the factors affecting the water consumption have been examined seperately and the results of water consumption of the past years have also been pointed out. The need of water after 35 years has been estimated with regard to the regulation of the Bank of Provinces. It has been seen that there will be water problem (lack of water) with parallel to the population increase in the future years of the city. What can be done from now on has also been given in the“suggestions”and“conclusion”parts.