The inhibition effects investigation of metal complexes of schiff bases of some sulfa drugs on alpha-glucosidase activity
Bazı sulfa ilaçlarının schıff bazlarının metal komplekslerinin alfa-glukozidaz aktivitesi üzerindeki ingiltme etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 714328
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
α-glukozidaz enzimleri yarışmalı inhibisyonu aracılığıyla karbonhidrat absorpsiyonunun düzenlemeleri, T2DM'li hastalarda glisemik kontrolü iyileştirir; bu nedenle, yeni 𝛼-glukosidaz inhibitörleri tasarlama girişimleri bir ilgi noktası haline geldi. Bununla birlikte, çoğu araştırma, esas olarak, sentetik olarak ele alınması zor olan şeker taklitlerine odaklanmaktadır. Bu in vitro çalışmada, Sulfa-Schiff baz bileşiklerinin dokuz türevi, a-glukozidaz inhibitörleri olarak test edildi. Spektroskopik teknikler, her bir analog aktiviteyi inceledi. Tüm ligand komplekslerinin, α-glukozidaz inhibisyonu için tarandığında aktif olduğu bulundu 0.429 ila 8.976 µM arasında değişen IC50 değerleri sergiledi. Bileşikler (1, 4, 5, 7, 8, 9) α-glukosidaz enzimine karşı etkileyici bir inhibitör potansiyel sergilemiştir. Tüm türevler, ligand-reseptör bağlanma etkileşimlerini netleştirmek için bir moleküler yerleştirme prosedürüne tabi tutuldu.
Özet (Çeviri)
Regulations of carbohydrate absorption via α-glucosidase enzymes competitive inhibition improve glycaemic control in patients with T2DM; thus, attempts to design new 𝛼-glucosidase inhibitors have become a point of interest. However, most investigations focus mainly on sugar mimics, which are challenging to tackle synthetically. In this in vitro study, nine derivatives of Sulfa-Schiff bases compounds were tested as α-glucosidase inhibitors. Spectroscopic techniques examined each analog activity. All of the ligand complexes were found to be active when screened for alpha-glucosidase inhibition and exhibited IC50 values ranging from 0.429 to 8.976 µM. Compounds (1, 4, 5, 7, 8, and 9) demonstrated impressive inhibitory potential against the α-glucosidase enzyme. All derivatives underwent a molecular docking procedure to clarify their ligand-receptor binding interactions.