Biyobozunur bakteriyel selüloz-hyalüronik asit doku iskelelerinin çıt-çıt reaksiyonları ile sentezi ve uygulamaları
Synthesis of biodegradable bacterial cellulose-hyaluronic acid tissue scaffolds via click reactions and their applications
  1. Tez No: 714326
  2. Yazar: ŞEYMA TURAN OKULMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLHAN KAYAMAN APOHAN, PROF. DR. DİLEK KAZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde, biyouyumlu ve biyobozunur polimerler kullanılarak hazırlanan hidrojeller, benzersiz biyouyumlulukları, esnek sentez yöntemleri, istenilen fiziksel özellikleri oluşturmadaki proses kolaylığı nedeniyle birçok biyolojik uygulama için tercih edilen malzemelerdir. Pek çok uygulama alanları arasında, hidrojellerin en önemli kullanım alanı, yara örtüsü olarak kullanılmasıdır. Hidrojel yara örtüleri, nemli bir yara iyileştirme ortamı oluşturabilirken, hava akışını sağlar, yara eksudasını emebilir ve yaraya zarar vermeden kolayca çıkarılabilir. Bu açıklamalar ışığında, bu çalışmada, Hyalüronik asit (HA) ve bakteriyel selüloz (BC) içeren hidrojellerin çıt-çıt kimyası ile hazırlanması hedeflenmiştir. Çıt-çıt kimyası, iki moleküler yapı bloğunun, az veya hiç yan ürün içermeyen hafif reaksiyon koşullarında kolay, seçici, yüksek verimli reaksiyona girmesine izin veren organik reaksiyonların kullanımını teşvik eder. Çıt-çıt kimyası iki bileşenin çapraz bağlanması için çok güçlü bir araçtır ve bir azid ve bir alkin arasındaki 1, 3 dipolar sikloza dayanmaktadır. Çıt-çıt reaksiyonu ile çapraz bağlanan HA-BC hidrojelleriyle, hızlı biyobozunan Hyalüronik asitin, tedavi süresi boyunca mekanik kararlılığının koruması hedeflenmektedir. Çalışma kapsamında kullanılan BC, Komagataeibacter oboediens kullanılarak, mikrobiyal proses ile üretilmiş ve sonrasında alkinlenmiştir. HA, streptococcus equi bakteri kaynaklı olarak alınmış ve sonraki azidlenmiştir. Elde edilen hidrojellerin yapı karakterizasyonu Infrared spektroskopisi ile yapıldı. Morfolojik yapısına SEM analizi ile bakıldı. Camsı geçiş sıcaklığı DSC ile incelendi ve şişme davranışı takip edildi.
Özet (Çeviri)
Nowadays, hydrogels prepared using biocompatible and biodegradable polymers have been used in different biological applications due to their unique biocompatibilities, flexible synthesis methods, and ease of processing in creating desired physical properties. Among these application fields, the most important area in which the hydrogels are used is the utilization of them as wound patches. A wound patch prepared by hydrogels creates a moist wound healing environment, ensures airflow, absorbs wound exudate and be easily removed without harming the wound. In the light of these explanations, within the scope of this work, hydrogels including Hyaluronic acid (HA) and bacterial cellulose (BC) were prepared by click chemistry. Click chemistry promotes the usage of organic reactions that allow reacting of two molecular building blocks easily, selectively, and efficiently under mild reaction conditions without producing byproducts. The click chemistry is a very powerful tool for cross-linking two components and is based on 1, 3 dipolar cyclosis between an azide and an alkyn group. It is aimed to maintain the mechanical stability of the fast biodegradable hyaluronic acid by preparation of HA-BC hydrogels through crosslinking HA and BC by click reaction. The BC used in the study was produced by the microbial process using Komagataeibacter oboediens and then alkyn modified. HA was supplied from Streptococcus equi bacterial origin, and subsequently azidated. The structural characterization of the obtained hydrogels was done by Infrared spectroscopy. Its morphological structure was analyzed by SEM analysis. The glass transition temperature was examined by DSC and the swelling behavior was followed.