Inhibition effects investigation of metal complexes of schiff bases of sulfa drugs on tyrosinase activity
Sulfa ilaçlarının schiff bazlarının metal komplekslerinin tirozinaz aktivitesi üzerine inhibisyon etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 714338
  2. Yazar: SUNDUS AHMED KADHIM AL-JANABI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Tirozinaz deride melanin pigmetinin oluşmasında anahtar bir enzimdir. Bu nedenle, hem farmaklojik hemde kişisel bakım ürünlerinde önemeli bir hedef enzimdir. Bu çalışmada, sulfa ilaçlarinin schiff bazlarinin metal komplekslerinin enzim üzerinde etkileri araştırlmıştır. Dört farklı ligandın, palladium ve bakır ile oluşturulan kompleksleri tez çalışmaları için seçildi. Yapılan in vitro deneylerde, ligandların bakır ve paladyum kompleksleri enzim üzerinde güçlü inhibisyon etkisi gösterdi. S1M-S1 ligandının bakır kompleksi, 15.26 µM IC50 değeri ile en güçlü inhibisyon etkisi gösterdi. Ayrıca, moleküllerin enzim ile moleküler düzeyde etkileşimleri Molegro Virtual Docker programı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Tyrosinase is a main enzyme in the formation of melanin pigment in the skin. Therefore, it is an important target enzyme in both pharmacological and personal care products. In this study, the effects of sulfa drugs on the enzyme activity of metal complexes of schiff bases were investigated. Complexes of four different ligands with palladium and copper were selected for the thesis studies. In in vitro experiments, copper and palladium complexes of ligands showed strong inhibition effect on the enzyme. The copper complex of the S1M-S1 ligand showed the strongest inhibitory effect with an IC50 value of 15.26 µM. In addition, the interactions of molecules with the enzyme at the molecular level were analyzed using the Molegro Virtual Docker program.