The inhibition effects investigation of metal complexes with coumarin schiff base on G6PD activity
Kumarin schiff bazlı metal komplekslerinin G6PD aktivitesi üzerindeki inhibisyon etkilerinin araştırılması
- Tez No: 712689
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
G6PD enzimi bu araştırmanın birincil odak noktasıdır. Kanser hücreleri, G6PD olmadan yaşayamaz veya yayılamaz. Yüzde birden az bir G6PD açığının kanserin başlangıcı veya ilerlemesi üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Hücre büyümesini ve bölünmesini düzenleyen G6PD'nin inhibisyonu, hücre gelişimini olumsuz etkiler. Glükometabolizma kanserin tanımı NADPH ve DNA'yı sentezlemek için kanser hücreleri G6PD'ye güvenir. SIRT2 açıldığında hem NADPH hem de DNA sentezi engellenir. G6PD, kanser hücrelerinde Ras, Src ve PI3K/AKT tarafından aktive edilir. Glioma, akciğer ve yumurtalık kanserlerinin hepsinin G6PD'ye (ROS) sahip olduğu bilinmektedir. G6PD'nin tedavi sonuçları üzerinde etkisi vardır. Mesane kanserinde, BCG ekspresyonu kötü bir prognoz ile bağlantılıdır. G6PD, glioma tedavisinin duyarlılığını ve riskini tahmin etmek için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The G6PD enzyme is the primary focus of this investigation. Cancer cells cannot survive or spread without G6PD. A G6PD deficit of less than one percent has no influence on the onset or progression of cancer. Inhibition of G6PD, which regulates cell growth and division, has a negative impact on cell development. Glucometabolism definition of cancer In order to synthesize NADPH and DNA, cancer cells rely on G6PD. NADPH and DNA synthesis are both inhibited when SIRT2 is turned on. G6PD is activated by Ras, Src, and PI3K/AKT in cancer cells. Glioma, lung, and ovarian cancers are all known to have G6PD (ROS). G6PD has an impact on treatment outcomes. In bladder cancer, BCG expression is linked with a bad prognosis. G6PD may be used to predict glioma treatment sensitivity and risk.