Yeni Schiff bazları ve bunların Cu(II) komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve glutatyon redüktaz inhibisyon etkilerinin incelenmesi
The new Schiff bases and their Cu(II) complexs synthesis, characterization and investigation of glutathione reductase inhibition effects
  1. Tez No: 678308
  2. Yazar: SEDA MUHSİR HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KARABÖCEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışmada, iki adet yeni ditiyoeter-diamin bileşiği sentezlendi. Daha sonra farklı dialdehit ve ditiyoeter-diamin bileşiklerinin katılması ile sekiz farklı yeni O, N, S donör atomlarını içeren Schiff bazları sentezlendi. Schiff bazı ligandları elementel analiz, 1H-NMR, 13C-NMR, IR, ve kütle spektrum verileri ile karakterize edilmiştir. Bu Schiff bazı ligandlarındaki mevcut N2S2O2 birimleri, Cu(II) metal iyonları ile kompleks oluşturabilecek uygun konumlara sahiptir. Schiff bazlarının Cu(II) kompleksleri hazırlanarak bunların yapıları da elementel analiz, manyetik moment, Uv-Vis, kütle spektrumu ve DFT/B3LYP/6-31G (d, p) metodu ile karakterize edilmiştir. Ayrıca, ligandların ve bunların Cu(II) komplekslerinin glutatyon redüktaz (GR insan eritrositi ve bitki GR'si) inhibitör aktiviteleri test edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, two new dithioether-diamine compoundsynthesized. The compoundsare the orjinal startingcompounds to be usedin the synthesis ofmany compounds. Then, eight different new Schiff base containing O, N, S donor atoms were synthesized in EtOH by condensation from the different aldehyde and dithioether-diamine compounds. The Schiff base ligands were characterized by Elementel analysis, 1H-NMR, 13C-NMR, IR, and mass spectral data. The new Schiff base ligands have N2S2O2 units for the complexation of Cu(II), metal ions. The Cu(II) complexes of Schiff bases have been prepared and characterized by Elementel analysis, magnetic moment, UV-Vis, mass spectral data and DFT/B3LYP/6-31G (d, p) method. In addition, inhibitory activities of ligands and their Cu (II) complexes were tested against to the Glutathione Reductase (GR human erythrocytes and plant GR).