Morfin bağımlısı ratlarda yoksunluk döneminde sükroz tüketiminin anksiyete, depresyon ve yeme davranışı üzerine etkisi
The effect of sucroose consumption on anxiety, depression and eating behavior in during the withdrawal period of morphine-addicted rats
  1. Tez No: 714347
  2. Yazar: SERKAN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDA KÖKSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Madde bağımlılığı son yıllarda önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Bu çalışmada morfin yoksunluk döneminde sükroz tüketimi ile serum insülin ve leptin seviyesi, beyin Dopamin-2 reseptör(D2R) ifadesi, yem tüketimi ve anksiyete-depresyon bulguları arasındaki ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılan 36 erkek Wistar rat 6 gruba (kontrol, sükrozsuz, %5'lik sükroz, %10'luk sükroz %20'lik sükroz, bağımlılık test grubu) ayrılmıştır ve 14 gün boyunca kontrol grubuna i.p. salin diğer gruplara i.p. morfin uygulaması yapılmıştır. 14 gün sonra bağımlılık test grubuna nalokson uygulanarak bağımlılık semptomları gözlemlenmiş ve bu grup sakrifiye edilmiştir. Diğer gruplar 1 hafta süresince farklı oranlarda sükrozlu su ile ad libitum olarak beslenmiştir. Deney süresince ratların yem, su tüketimleri ve vücut ağırlıkları ölçülmüştür. Deney protokolünün sonunda anksiyete ve depresyonun belirlenmesi için yükseltilmiş artı labirent ve zorunlu yüzme testleri uygulanmış ve ardından ratlar sakrifiye edilmiştir. Ratların serum leptin ve insülin seviyeleri ELISA yöntemiyle, beyin dokusunda D2R ifadesi ELISA ve indirekt immünohistokimyasal yöntemle belirlenmiştir. Yoksunluk döneminde yem tüketim miktarının sükrozsuz grupta arttığı, sükroz alan gruplarda azaldığı belirlenmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Substance use disorder has become an important public health problem in recent years. In this study, it was aimed to examine the relationship between sucrose consumption and serum insulin and leptin levels, brain Dopamine-2 receptor (D2R) expression, chow consumption and anxiety-depression findings during morphine withdrawal period. The 36 male Wistar rats used in the study were divided into 6 equal groups (control, sucrose-free, 5% sucrose, 10% sucrose, 20% sucrose, addiction test group) and i.p. saline was applied to the control group and i.p. morphine was administered to the other groups for 14 days. After 14 days, addiction symptoms were observed by applying naloxone to the addiction test group and group were sacrificed. Other groups were fed with sucrose water at different rates ad libitum for 1 week. During the experiment, food, water consumption and body weights were measured. At the end of the experimental protocol, the elevated plus maze and forced swimming tests, which are behavioral tests, were applied to determination of anxiety and depression, and then the rats were sacrificed. Serum leptin and insulin levels of the rats were determined by ELISA method, D2R expression in brain tissue was determined by ELISA and indirect immunohistochemical methods. It was determined that the amount of chow consumption increased in the sucrose-free group and decreased in the groups that received sucrose during the withdrawal period (p0.05), and the 10% sucrose group had the most anxiety among the groups.