Yenilenebilir enerji teknolojilerinde mühendislik ölçmeleri
Engineering measurements in renewable energy technologies
- Tez No: 714352
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYLAN ÖCALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
İnsanlığın en temel ihtiyaçlarından birisi olan enerji konusunda tarih boyunca birçok gelişme katedilmiştir. İlk başlarda enerjiyi üretmekle yetinilirken, tarih ilerledikçe, üretilen enerjinin daha geniş alanlara ve topluluklara iletilmesi, daha az kaynak kullanılarak daha çok enerji üretimi, enerji kaynağı olabilecek yeni materyallerin araştırılması, üretilen enerjinin depolanması vb. konularda çalışmalar yapılmış ve yapılmaya devam edilmektedir. Dünya üzerinde kullanılan yenilenebilir enerji kaynaklarının başında güneş enerjisi gelmektedir. Güneş enerjisi santrallerinin proje geliştirme sürecinde harita mühendisliği disiplininin sunduğu başlıca katkılar, topoğrafyanın doğrudan veya dolaylı yoldan etkilediği alanların ölçme yöntemlerine bağlı olarak belirlenmesidir. İlgili süreçte sayısal arazi modeli üzerinde çok ölçütlü analizler yapılarak, diğer ilgili uzmanlıklarca da analizler desteklenmektedir. Bu çalışmada güneş enerjisi santrali (GES) kurulum sürecinde uygulanan temel haritacılık hizmetlerinin yanısıra, daha yüksek hassasiyette ilgili topoğrafyanın modellenmesi ile elde edilen analizlerin yenilenebilir enerji sektörüne sunulabileceği yenilikçi katkıların irdelenmesi amaçlanmıştır. Yaygın olarak küçük çaplı GES projelerinde (
Özet (Çeviri)
Throughout history, many developments have been made in the field of energy, which is one of the most basic needs of humanity. While it was content to produce energy at first, as history progresses, studies have been made and continue to be made on the transmission of the produced energy to larger areas and communities, the production of more energy using less resources, the research of new materials that can be an energy source, the storage of the produced energy. Solar energy is one of the renewable energy sources used in the world. The main contributions of the survey engineering discipline in the project development process of solar power plants are to determine the areas that are directly or indirectly affected by the topography, depending on the measurement methods.In the relevant process, multi-criteria analyzes are made on the digital terrain model and the analyzes are supported by other relevant specialists. In this study, besides the basic mapping services applied during the solar power plant (SPP) installation process, it is aimed to examine the innovative contributions that the analyzes obtained by modeling the relevant topography with higher precision can be presented to the renewable energy sector. Commonly in small-scale SPP projects (