Effects of sleep quality and daytime sleepiness on postural control in healthy young adults
Sağlıklı genç yetişkinlerde uyku kalitesi ve gündüz uykululuğunun postüral kontrol üzerine etkileri
- Tez No: 714366
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YAZICI MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı sağlıklı genç yetişkinlerde gece uyku kalitesi ve gündüz uykululuğunun postüral kontrol üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya 18-35 yaş aralığında 62 sağlıklı genç yetişkin (yaş: 22,60±3,63, K/E 39/23) dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan gönüllülerden demografik verileri toplandıktan sonra Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ve Epworth Uykululuk Ölçeği (EUÖ)'ni doldurmaları istenmiştir. Ölçeklerden elde edilen puanlara göre katılımcılar kontrol grubu (PUKİ≤5, EUÖ≤10) ve ölçüm grubu (PUKİ>5, EUÖ>10) olarak iki gruba ayrılmışlardır. Daha sonra katılımcıların Prokin PK200 cihazı kullanılarak dinamik denge ölçümleri yapılmıştır. Denge ölçümleri bipedal, sağ ayak üzerinde ve sol ayak üzerinde olmak üzere üç farklı şekilde gözler açık olarak gerçekleştirilmiştir. Ölçümlerin sonunda çevre uzunluğu, alan boşluk yüzdesi, ortalama hız, antero-posterior ortalama denge ve medyo-lateral ortalama denge verileri elde edilmiştir. Verilerin istatistiksel analizi IBM SPSS Statistics Ver. 23 kullanılarak yapılmış, analiz sonucu aritmetik ortalama, standart sapma, frekans dağılımı olarak verilmiş ve analizde Bağımsız Gruplar T-testi, Mann Whitney-U testi kullanılmıştır. Uyku kalitesi ve dinamik denge verileri arasındaki korelasyon analizi için Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of sleep quality and daytime sleepiness on postural control in healthy young adults. 62 healthy young adults (age: 22.60±3.63, F/M 39/23) between the ages of 18-35 were included in the study. After collecting demographic data from the volunteers participating in the study, they were asked to fill out the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) and Epworth Sleepiness Scale (ESS). According to the scores obtained from the scales, the participants were divided into two groups as the control group (PSQI≤5, ESS≤10) and the evaluation group (PSQI>5, ESS>10). Then, dynamic balance assessments of the participants were made via the Prokin PK200. Balance measurements were performed with eyes open in three different ways: bipedal, on the right foot, and on the left foot. At the end of the measurements, Perimeter Length, Area Gap Percentage, Medium Speed, Medium equilibrium center-AP, and Medium equilibrium center-ML data were obtained. Statistical analysis of the data was made using IBM SPSS Statistics Ver. 23, the results of the analysis were given as arithmetic mean, standard deviation, and frequency distribution, and Independent Groups T-test and Mann Whitney-U test were used in the analysis. Spearman Correlation Analysis was used for the correlation analysis between sleep quality and dynamic balance data.