Çalışan hemşirelerin tıbbi uygulamalarda hataya eğilimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of working nurses' tendency to failure in medical pratices
  1. Tez No: 714372
  2. Yazar: SİBEL KİBAR DAĞLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN HAMZAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Yönetimi, Nursing, Healtcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Çalışmada çalışan hemşirelerin tıbbi uygulamalarda hataya eğilimleri değerlendirilmiştir. Çalışmanın örneklemini Gaziosmanpaşa Hastanesinde çalışmakta olan hemşireler oluşturmaktadır. Bu amaçla sosyo-demografik bilgi formu ve Hemşirelikte Tıbbi Hataya Eğilim Ölçeğinden yararlanılmış ve yüz yüze uygulama yöntemi ile veriler toplanarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak; mesleki deneyimine göre ilaç ve transfüzyon uygulamalarında anlamlı bir farklılaşma olduğu belirlenmiştir. Mesleki deneyimi üç yıldan fazla olan hemşirelerin ilaç ve transfüzyon uygulamalarına yönelik hataya eğilimlerinin deneyimi bir yıldan daha az olan hemşirelere göre daha düşük olduğu görülmüştür. Tıbbi hataların neden olabileceği problemler konusunda hemşirelerin eğitilmesinin hasta güvenliği bakımından önem arz ettiği, buna ek olarak hemşirelerin hata yapmasına neden olabilecek önlenebilir faktörlerin araştırılması ve bu doğrultuda iyileştirici çalışmaların yapılmasının yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the study, working nurses' tendencies to malpractice in medical practices were evaluated. The sample of the study consists of the nurses working in Gaziosmanpaşa Hospital. For this purpose, personal information form and nursing medical error tendency scale were used, and data were collected and analyzed with questionnaire technique. As a result, according to his professional experience, it was determined that there is a significant difference in drug and transfusion applications. It was observed that nurses with more than three years of professional experience had a lower tendency towards error in drug and transfusion applications than nurses with less than one year of experience. It has been suggested that training nurses on the problems that may be caused by medical errors is important for patient safety, in addition to this, it would be beneficial to investigate preventable factors that may cause nurses to make mistakes and to conduct remedial studies in this direction.