Actinobacteria üyelerinden pigment üretimi, kültür optimizasyonu ve pigment izolasyonu
Pigment production, culture optimization and pigment isolation from actinobacteria members characterization
- Tez No: 714385
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FAZIL YENİDÜNYA, DR. SERAP ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Gemerek (Sivas) yerel kuaförlerinin kozmetik amaçlı kullandığı beyaz toprak ve yöre halkının ürtiker tedavisinde kullandığı kırmızı toprak, Streptomyces üyelerinin izolasyonu için değerlendirildi. Yayma plak ekimi ve seri seyreltme yöntemleri kullanılarak farklı morfolojilere sahip 50 koloni toplandı. LB ortamındaki kültür koşulları 37°C ve pH 7 idi. 16S rRNA geninin dizilenmesi, kırmızı pigment üreten K5 izolatını Streptomyces griseorubens olarak tanımladı. Pigment üretimi bu izolat için optimize edildi. Tuz Gölü'nün mevsime bağlı değişimlerle pembe/kırmızı renk edinmesi esas alınarak NaCl ile optimizasyon çalışmalarına başlandı. Yüksek NaCl miktarlarının, renkli ikincil ürünlerin üretimini stabilize ettiği görüldü. Benzer sonuçlar MgSO4 ile de elde edildi. Deneyler üç kez tekrarlandı ve benzer sonuçlar elde edildi. Böylece bu tez çalışmasında amaçlanan optimizasyonun sağlandığı düşünüldü. Renkli ürünler en iyi şekilde n-bütanol ile özütlendi ve 500 ml katı ortamdan 6851,5 mg toplam ekstre elde edildi. Toplam özüt GC/MS ile analiz edildi. Sonuçlar sırasıyla üç bileşiğin varlığını ortaya çıkardı: 2,5-piperazindion, 3,6-bis (2-metilpropil), %31,0; pirol [1,2-a] pirazin-1,4-dion, hekzahidro -3-(1-metiletil), %14,12; ve oleik asit, %7,03.
Özet (Çeviri)
White soil used by the local hairdressers of Gemerek (Sivas) for cosmetic purposes and the red soil used by the local residents in the treatment of urticaria were evaluated for the isolation of Streptomyces members. Using smear-plate cultivation and serial dilution methods 50 colonies with different morphologies were picked. Culture conditions in LB medium were 37℃, and pH 7. Sequencing of 16S rRNA gene identified red pigment-producing K5 isolate as Streptomyces griseorubens. Pigment production was optimized for this isolate. Optimization studies were started with NaCl, based on the fact that the Salt Lake assumed a pink/red colour depending on the seasonal changes. Elevated amounts NaCl appeared to stabilize the production of coloured secondary products. Similar results were also obtained with MgSO4. These experiments were repeated thrice and similar results were obtained. Thus, the optimization aimed in this thesis study was thought to have been achieved. Coloured products were best extracted with n-butanol and 6851.5 mg of total extract was obtained from 500 ml solid media. Extracts were analysed by GC/MS. The results revealed the presence of three compounds: 2,5-piperazinedione, 3,6-bis (2-methylpropyl), 31,0%; pyrrole [1,2-a] pyrazine-1,4-dione, hexahydro-3-(1-methylethyl), 14,12%; and oleic acid, 7,03%.