Experimental investigation on influence of printing parameters on mechanical behaviors of 3D printed parts
Baskı parametrelerinin 3B baskılı parçaların mekanik davranışlarına etkisi üzerine deneysel araştırma
  1. Tez No: 714388
  2. Yazar: BEYZA TOKLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER YAVUZ BOZKURT, DR. ÖZKAN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, Polietilen Tereftalat (PETG) filamenti kullanılarak Eriyik Yığma Modelleme (FDM) tekniği ile üretilen parçaların mekanik özelliklerine üretim parametrelerinin etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Bu amaçla, numuneleri üretmek için 3 eksenli bir 3D yazıcı kullanıldı. Numuneler beş farklı dolgu oranında (%20, %40, %60, %80, %100) ve sekiz farklı dolgu deseninde (Arşimet, 3B Bal Peteği, Oktogram, Spiral, Gyroid, Üçgen, Doğrusal, Bal Peteği, Eş merkezli) üretilmiştir. Numunelerin mekanik tepkilerini analiz etmek için sırasıyla ASTM D638 ve ASTM D790 uluslararası standartlarına göre tek eksenli çekme ve üç nokta eğilme deneyleri yapılmıştır. Ek olarak, kırılma mekanizmalarını anlamak için hasarlı numuneler incelenmiştir. Sonuçlar, incelenen parametrelerin mekanik davranışlar üzerinde dikkate değer etkileri olduğunu göstermiştir. Dolgu oranındaki artış, malzeme miktarının artması sonucu numunelerin mukavemetinde artışa neden olmuştur. Eşmerkezli desen, %100 dolgu oranında sırasıyla 49,82 MPa ve 77,37 MPa olarak bulunan en yüksek çekme mukavemeti ve eğilme mukavemetini sergiledi. Bununla birlikte, en düşük çekme mukavemeti %20 dolguda 13,77 MPa ile Üçgen modelden, en düşük eğilme mukavemeti ise %20 dolguda 3B Bal Peteği modelinden elde edilmiştir. Sonuçlar, PETG filamentleri kullanılarak üretilen parçalar için baskı parametrelerinin dikkatlice seçilmesi gerektiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of production parameters on mechanical properties of the parts that are produced using Polyethylene Terephthalate (PETG) filament in Fused Deposition Modeling (FDM) technique. For this purpose, a 3-axis 3D printer was used to fabricate the samples. The samples were fabricated at five different infill ratios (%20, %40, %60, %80, %100) and eight different infill patterns (Archimedes, 3D Honeycomb, Octogram Spiral, Gyroid, Triangle, Rectilinear, Honeycomb, Concentric). Uniaxial tensile and three-point bending experiments were performed to analyze mechanical responses of the samples, in accordance with ASTM D638 and ASTM D790 international standards, respectively. Additionally, the damaged samples were examined to understand fracture mechanisms. The results showed that the examined parameters had remarkable effects on mechanical behaviors. The increment in infill ratio led to increase in the strength of samples as a result of increase in the material amount. The Concentric pattern exhibited the highest tensile strength and flexural strength found as 49.82 MPa and 77.37 MPa at 100% infill ratio, respectively. However, the lowest tensile strength was obtained from the Triangle pattern with 13.77 MPa at 20% infill, and the lowest flexural strength was obtained from the 3D Honeycomb pattern at 20% infill. The results demonstrated the printing parameters for the parts fabricated using PETG filaments should be carefully chosen.