Hemodiyalize giren hastalar ile renal transplantasyon yapılan hastalarda anksiyete, depresyon ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması
Comparison of anxiety, depression and the quality of life between hemodialysis and renal transplantation patients
- Tez No: 714396
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Kronik böbrek yetmezliği, yaşamı tehdit eden, önemli ölçüde iş gücü kaybına ve komplikasyonlara yol açan, her yaş grubunu, etkileyen bir hastalıktır. Renal replasman tedavilerindeki (RRT) artan bilgi ve teknolojiye rağmen, KBY hastalarında anksiyete, depresyon ve yaşam kalitesi ile morbidite ve mortalite arasında çok yakın ilişki saptanmıştır. Bu araştırma hemodiyalize (HD) giren hastalar ile renal transplantasyon (Tx) yapılan hastalarda anksiyete, depresyon ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması amacıyla planlandı. Materyal ve metod: Toplam 90 hasta (50 hemodiyaliz 40 renal transplantasyon) alındı. (ortalama yaş 51,63±16.1; yaş aralığı 17-84; Hemodiyaliz grubunda 32 erkek, transplantasyon grubunda 31 erkek). Veriler; Beck Anksiyete Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği ve SF-36 yaşam kalitesi ölçeği kullanılarak toplandı. İstatistiksel analizde ki kare testi, varyans analizi, Independent Samples t Test kullanıldı. Bulgular: Gruplar sosyodemografik açıdan benzer özelliklere sahipti. Her iki grupta benzer oranda anksiyete ve depresyon görüldü. Kadınların anksiyete ve depresyon puanı erkeklerden daha yüksek bulundu. Diyalize girme süresi ile depresyon ve anksiyete arasında ilişki yokken transplantasyon süresi ile anksiyete ve depresyon arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Chronic Renal Failure is an illness that threats the life, decreases the working-power capacity importantly and accuring the variety complications is seen all of ages group. In spite of increasing the information and technology in Renal Replacement Treatment (RRT), In patients with chronic renal failure, there was a very close relationship between anxiety,depression,quality of life and morbidity, mortality. This research was designed to compare anxiety,depression, and the quality of life in hemodialysis (HD) patients and renal transplant (Tx) patients. Materials and Methods: A total of 90 patients ( 50 HD, 40 Tx) were included (the mean age of 51.63 ±16.1; range 17-84 years; in HD group 32 male, in Tx 31 male). Data was collected using the Beck Anxiety Inventory, Beck Depression Inventory and the SF-36 quality of life scale. Chi-square test, analysis of variance, independent samples t test were used for statistical analysis Results: .Both of groups had similar socio-demografic characteristics. There were no significant difference in anxiety and depression score between the groups (p>0,05). Anxiety and depression scores were higher in women . There were no correlation between long-term dialysis treatment with anxiety and depression but there were statistically significant difference between transplantation time with anxiety and depression.