The big five personality traits and their relathionships with leading change, leadership styles, and efectiveness of Malaysian managers
Beş büyük kişilik özellikleri ve Malezyalı yöneticilerinin değişime önderliği, liderlik stilleri ve etkililikleri ile ilişkileri
  1. Tez No: 714397
  2. Yazar: ISMAEL Y.A. ABUJARAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MOHAMED BIN SULAIMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Universiti Sains Malaysia
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Liderlik ve İş Etiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, genel olarak Kişiliğin ve özel olarak Malezyalı Yöneticilerin kişiliğinin Beş Büyük Boyutunun ve bu yöneticilerin kullandıkları liderlik tarzlarının liderlik etkinlikleri ve liderlik değişimi üzerindeki etkisini araştırmak için yapılmıştır. Bu çalışmada toplam 105 yöneticiden oluşan örneklem kullanılmıştır. Beş Büyük Kişilik Özelliği (FFPI) Beş Faktör Kişilik Envanteri (Goldberg, 1993) ile ölçülmüştür. Liderlik tarzları Self-Insight 6.1, Daft, 2005, sayfa 231 ile ölçülmüştür. Ancak bırakınız yapsınlar liderlik tarzını inceleyen maddeler (5, 13,14 ve 17) literatür taramasına dayalı olarak araştırmacı tarafından yazılmıştır. Liderin liderlik etkinliğini inceleyen 13 madde bulunmaktadır. Bu maddeler 2003 yılında Beh Hock Yau MBA tezinden alınmıştır. Değişime öncülük etme kabiliyetini inceleyen 10 madde vardı. Leader's Self-Insight 16.1, Daft, 2005'ten alınmıştır. Araştırma SPSS 11.00 (Statistics Package for Social Science) ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar, Malezyalı yöneticilerin bilinçli ve deneyime açık kişiliklerden hoşlanma eğiliminde olduğunu ortaya koydu. Bu yöneticiler, danışman liderlik tarzını kullanma eğilimindedir. Bununla birlikte, otokratik, demokratik ve bazıları laissez-fair kullanıyorlar, ancak bu çalışmanın katılımcıları danışma liderlik tarzında daha yüksek puan aldı. Bu çalışmanın sonuçları, Dışadönüklüğün Değişime Öncülük Etme ile anlamlı ve olumlu bir şekilde ilişkili olduğunu göstermiştir. Deneyime Açıklığın, hem Liderlik Etkinliği hem de Yeni Prosedürleri Benimseme ile anlamlı ve pozitif bir şekilde ilişkili olduğu bulundu. Duygusal İstikrar, Çalışanların Bağlılığının Sağlanması ile anlamlı ve pozitif bir şekilde ilişkili bulunmuştur. Ayrıca, Danışmanlık ve Katılımcı Liderlik Tarzları, Liderlik Etkinliği ile pozitif ve anlamlı bir şekilde ilişkiliydi. İlgili Liderlik Tarzının Değişime Öncülük Etme ile önemli ölçüde ilişkili olduğu bulundu. Danışmacı Liderlik Tarzının Yeni Prosedürleri Benimseme ile önemli ölçüde ilişkili olduğu bulundu. Şaşırtıcı bir şekilde, Otokratik Liderlik Tarzı, bu çalışmadaki yöneticilerin kişiliklerinin deneyime açık olduğu tespit edildiğinde, Çalışanların Bağlılığını Sağlamak ile pozitif olarak ilişkilendirildi. Hem Deneyime Açıklık hem de Duygusal İstikrar, yöneticilerin kullandığı Danışma Liderlik Tarzı ile anlamlı ve pozitif bir ilişki içindeydi. Vicdanlılık, Katılımcı Liderlik Tarzı ile pozitif ve anlamlı bir şekilde ilişkiliydi. Bu da bilinçli, pratik, güvenilir, sorumluluk sahibi yöneticilerin Katılımcı Liderlik Tarzını kullanma eğiliminde olduğunu göstermektedir. Bu çalışma aynı zamanda Otokratik Liderliğin Deneyime Açıklık ile Yeni Prosedürleri Benimseme arasında bir arabulucu olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, bu çalışma, yöneticilerin kişilikleri, liderlik tarzları ve liderlik etkinliği, değişime öncülük etme ve çalışanların bağlılığını sağlama arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the influence of the Personality in general and the Big Five Dimensions of personality of the Malaysian Managers in particular and the leadership styles these managers use on their leadership effectiveness and leading change. Total sample of 105 managers was used in this study. The Big Five Personality Traits were measured by (FFPI) Five Factor Personality Inventory (Goldberg, 1993). Leadership styles were measured by the Self-Insight 6.1, Daft, 2005, page231. However, items (5, 13,14, and 17), which examined the laissez-fair leadership style were written by the researcher based on the literature review. There were 13 items that examined leadership effectiveness of the leader. Those items were adopted from Beh Hock Yau MBA thesis, 2003. There were 10 items that examined the capability of leading change. They were adopted from Leader's Self-Insight 16.1, Daft, 2005. The research was evaluated by SPSS 11.00 (Statistics Package for Social Science). The results revealed that the Malaysian managers tend to enjoy personalities that are conscious and open to experience. These managers tend to use consultative leadership style. However, they use autocratic, democratic and some of them use laissez-fair, but the respondents of this study scored higher in consultative leadership style. The results of this study showed that Extroversion was significantly and positively related with Leading Change. Openness to Experience was found to be significantly and positively related with both Leadership Effectiveness and Adopting New Procedures. Emotional Stability was found to be significantly and positively related with Achieving Employees' Adherence. Moreover, both Consultative and Involvement Leadership Styles were positively and significantly correlated with Leadership Effectiveness. Involvement Leadership Style was found to be significantly correlated with Leading Change. Consultative Leadership Style was found to be significantly correlated with Adopting New Procedures. Surprisingly, Autocratic Leadership Style was correlated positively with Achieving Employees' Adherence when the personalities of the manages in this study were found to be open to experience. Both Openness to Experience and Emotional Stability were significantly and positively correlated with Consultative Leadership Style that the managers use. Conscientiousness was positively and significantly correlated with Involvement Leadership Style. This shows that managers who are conscious, practical, reliable, responsible tend to use Involvement Leadership Style. This study also showed that Autocratic Leadership is a mediator between Openness to Experience and Adopting New Procedures. In conclusion, this study showed a positively significant correlation between personality of managers, their leadership styles and leadership effectiveness, leading change and achieving employees' adherence.