Okul öncesi öğretmenlerinin kültürel çeşitliliğe dair bakış açıları: Etnografik bir durum çalışması
Preschool teachers' perspective on cultural diversity: An ethnographic case study
- Tez No: 714400
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN ASUDE BAŞAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, okul öncesi öğretmenlerinin sınıf ortamındaki kültürel çeşitliliğe yönelik bakış açılarının incelenmesine ve kültürel farklılıkları ele almak için kullandıkları öğretim stratejilerinin ve tekniklerinin belirlenmesine odaklanmıştır. Bu amaçla, devlet, özel ve uluslararası okul öncesi kurumlarında öğretmenlik yapan ve sınıfında yabancı uyruklu öğrencisi ya da öğrencileri bulunan okul öncesi öğretmenlerinin, sınıf içi kültürel çeşitliliğe yönelik bakış açılarını açıklamak ve buna ek olarak, öğretmenlerin kültürel çeşitlilik konusundaki görüşlerinin sınıf içi uygulamalara nasıl yansıdığını anlamak amaçlanmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda, nitel araştırma yöntemlerinden etnografik durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmacı, 2020-2021 eğitim öğretim yılında İstanbul ve Bursa'da üç farklı kurum ve üç farklı sınıfta dört ay boyunca veri toplamıştır. Mevcut araştırma verilerini görüşmeler, gözlemler ve dokümanlar oluşturmaktadır. Toplanan veriler nitel veri analizi yöntemlerinden içerik analizi kullanılarak incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre; katılımcı üç öğretmenin, kültürel çeşitliliği farklı düzeylerde algıladıkları görülmüştür. Özellikle etnik çeşitliliğin nispeten yeni bir olgu olduğu okullarda çalışan öğretmenlerin sınıflarında değişen demografik özelliklerin farkında olmadıkları ve kültürel çeşitliliğe yönelik sınırlı bakış açısına sahip oldukları anlaşılmıştır. Bunun yanı sıra, öğretmenlerin kültürel çeşitliliğe yönelik bakış açısı ile sınıf içi uygulamaları arasında güçlü bir ilişki olduğu görülmüştür. Son olarak, katılımcı öğretmenlerin aile geçmişleri ve akademik geçmişlerinin sınıftaki çeşitliliği etkili bir şekilde kabul etme ve destekleme yetenekleri üzerinde önemli bir rolü olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine preschool teachers' perspectives on cultural diversity in the classroom and focused on identifying the teaching strategies and techniques they use to address cultural differences. For this purpose, this study aims to explain the perspectives of teachers who teach in public, private and international pre-school institutions and have foreign student or students in their class, on cultural diversity in the classroom and in addition, it is aimed to understand how teachers' views on cultural diversity are reflected in classroom practices. For the purpose of the research, ethnographic case study, one of the qualitative research methods, was used. The researcher collected data for four months in three different institutions and three different classes in Istanbul and Bursa in the 2020-2021 academic year. Existing research data consists of interviews, observations and documents. The collected data were analyzed using content analysis, one of the qualitative data analysis methods. According to the findings; It was seen that three participating teachers perceived cultural diversity at different levels. It has been understood that teachers working in schools where ethnic diversity is a relatively new phenomenon are not aware of the changing demographics in their classrooms and have a limited perspective on cultural diversity. In addition, it has been observed that there is a strong relationship between teachers' perspectives on cultural diversity and their classroom practices. Finally, it is possible to say that the family and academic backgrounds of the participating teachers have an important role on their ability to accept and support diversity in the classroom effectively.