Yalnızlık ve öznel iyi oluş ilişkisinde materyalizmin aracılık etkisi: Genç yetişkinler üzerine bir araştırma
The mediation effect of materialism on the relationship between loneliness and subjective well-being: A research on young adults
- Tez No: 714399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL BALIKÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, İşletme, Philosophy, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
İnsanın hayatta kalması için gerekli olan en temel ihtiyaçlarından biri aidiyettir. Aidiyet, başkalarına bağlanmak ve sosyal olarak kabul edilmek için içsel bir motivasyon olarak kendini gösterir. Aidiyet ihtiyacının karşılanmaması insanların geçici ya da kronik yalnızlık yaşamasına neden olur. Hoş olmayan bir duygu olarak yalnızlık, arzulanan ve gerçek sosyal ilişkiler arasındaki tutarsızlıktan kaynaklanmakla beraber kişinin ilişkisel eksiklikleri hakkındaki öznel algılarına dayanır. Bu çalışmada yalnızlık, tüketici davranışları bağlamında ele alınmaktadır. Yalnız tüketiciler, yaşamda karşılanmayan kişilerarası ihtiyaçlarını materyalizm ile karşılamaya çalışarak yaşam tatminlerini artıracaklarını ve dolayısıyla mutlu olacaklarını düşünürler. Çalışmanın amacı, genç yetişkinlerin yalnızlık düzeyleri ile öznel mutluluk ve yaşam tatminleri arasındaki ilişkinin tespit edilmesi ve bu ilişkide materyalizmin aracı rolünü incelemektir. Çalışmanın örneklemi, 18 ve 25 yaş aralığında Hatay'da yaşayan tüketicilerden oluşmaktadır. Araştırma verileri 386 tüketiciden çevrimiçi anket yöntemi ile toplanmıştır. Çalışmanın sonucunda genç yetişkinlerin yalnızlık düzeyleri arttıkça materyalizmin arttığı bulunmuştur. Buna karşın yalnızlık düzeyleri arttıkça yaşamdan duydukları tatmin ile öznel mutluluk seviyelerinin düştüğü tespit edilmiştir. Ayrıca materyalizmdeki artışın da yaşam tatmini ve öznel mutluluğu düşürdüğü sonucuna varılmıştır. Aracılık etkisi bulgularına göre materyalizmin yalnızlık ile yaşam tatmini ve öznel mutluluk arasındaki ilişkiye kısmen aracılık ettiği sonucuna varılmıştır. Çalışmanın bulguları, literatüre dayalı olarak tartışılarak uygulamacılara ve gelecekte yapılacak araştırmalara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the most basic needs for human survival is belonging. Belonging manifests itself as an intrinsic motivation to connect with others and be socially accepted. Failure to meet the need for belonging causes people to experience temporary or chronic loneliness. Loneliness, as an unpleasant feeling, stems from a discrepancy between desired and real social relationships, but is based on subjective perceptions of one's relational deficiencies. In this study, loneliness was discussed in the context of consumer behavior. Lonely consumers think that they will increase their life satisfaction and therefore be happy by trying to meet their unmet interpersonal needs in life with materialism. The aim of the study is to examine the relationship between the loneliness levels of young adults and their subjective happiness and life satisfaction, and the mediating role of materialism in this relationship. The sample of the study consists of consumers between the ages of 18 and 25 living in Hatay. The data were collected from 386 consumers by online survey method. As a result of the study, it was found that as the loneliness levels of young adults increased, materialism increased. On the other hand, it was determined that as the loneliness levels increased, their satisfaction with life and subjective happiness levels decreased. In addition, as materialism increases, life satisfaction and subjective happiness also decrease. According to the mediation effect findings, it was determined that materialism partially mediated the relationship between loneliness, life satisfaction and subjective happiness. The findings of the study were discussed based on the literature, and suggestions were made to practitioners and future research.