Sağlık turizmi kapsamında Türkiye'ye gelen hastaların tercihlerini etkileyen faktörlere ilişkin bir değerlendirme
Health tourism related to the scope of patients from Turkey factors affecting the preferred of systematic review
  1. Tez No: 714410
  2. Yazar: AYLA COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN HAMZAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Son yıllarda tedavi maliyetlerinin yükselmesi, uzun bekleme süreleri, erişim zorluğu gibi sebeplerle hastaların kaliteli sağlık hizmeti almayı istemeleri pek çok hastanın kendi ülkesi dışında hizmet alma talebini doğurmuştur. Bu talep sonucu ortaya çıkan sağlık turizmi hareketliliği ülkeler için büyük bir gelir kaynağı ve onlarca iş kolunun doğması hem istihdamı artıran bir süreç hem de ekonomik ve sosyal yönleriyle önemli bir pazar olmuştur. Geçmişte az gelişmiş ülkelerden gelişmiş Avrupa ve Amerika ülkelerine gidiş şeklinde olan sağlık turizmi hareketi son yıllarda daha uygun maliyetli olan Hindistan, Malezya, Singapur gibi Uzakdoğu ülkelerine yönelmiştir. Her geçen gün büyüyen, 100 milyar dolarlık bir hacme ulaşan bu sektör Türkiye için de önemli bir pazardır. Türkiye'nin verdiği önem, kamu ve özel sektörde sağlık yatırımları artmış, sunulan sağlık hizmetlerinin kalitesi yükseltmiştir. Bu çalışmada, Sağlık Turizmini etkileyen ve gelişimine katkı sağlayan etmenler, dünyadaki gelişimi, uluslararası rekabette etkili olan öğeler ve Türkiye'deki sağlık turizmi durumu literatür taraması yapılarak irdelenmiştir. Sağlık Turizmi alanında son yıllarda ülkemizde ciddi gelişmeler görülmekle birlikte, turistik faaliyetlerin yoğun olduğu bölgelerdeki hastanelerin uluslararası akredite olması, devlet politikaları oluşturularak ileriye yönelik stratejik planların ve hedeflerin oluşturulması ve tüm paydaşlar açısından kültürel farklılıklardan kaynaklanan endişe ve korkuları gidermeye yönelik gerekli kurumsal organizasyonların oluşturulması gibi uygulamaların Türkiye'nin sağlık turizmindeki potansiyelini artmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, patients' desire to receive quality health care services due to reasons such as rising treatment costs, long waiting times, and difficulty in accessing has led to the demand of many patients to receive services outside their own country.The health tourism activity that emerged as a result of this demand has been a great source of income for the countries and the emergence of dozens of business lines has been a process that increases employment and an important market with its economic and social aspects.In the past, the health tourism movement, which was in the form of going from underdeveloped countries to developed European and American countries, has turned to Far East countries such as India, Malaysia and Singapore, which are more cost-effective in recent years.This sector, which grows day by day and reaches a volume of 100 billion dollars, is also an important market for Turkey.The importance given by Turkey, health investments in the public and private sectors have increased, and the quality of the health services offered has increased. Although serious developments have been observed in the field of Health Tourism in our country in recent years, practices such as international accreditation of hospitals in regions where touristic activities are intense, the creation of future strategic plans and targets by establishing government policies, and the establishment of necessary institutional organizations to eliminate the concerns and fears arising from cultural differences for all stakeholders in Turkey. It is thought that it will contribute to increase the potential of healthtourizm.