Fremont mandarin çeşidinde budama, bilezik alma, kimyasal seyreltme, potasyum ve deniz yosunu özü uygulamalarının meyve verimi ve iriliği üzerine etkileri
Effects of pruning, girdling, chemical thinning, potassium and seaweed extract applications on fruit yield and size in the fremont mandarin cultivar
- Tez No: 714412
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT YEŞİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada Fremont Mandarin çeşidinde bilezik alma, budama, potasyum uygulamaları, bitki gelişim düzenleyicileri (Dichlorprop-p, Dichlorprop-p + Amino asit, Dichlorprop-p + Potasyum) ve deniz yosunu özü uygulamalarının meyve iriliği ve kalitesi üzerine etkisi araştırılmıştır. Uygulamaların tamamında verim kontrolden yüksek olmuştur. En yüksek meyve verimi deniz yosunu özü (DYÖ) uygulamasında (129.12 kg) saptanmıştır. Bunu Dichlorprop-p (126.00 kg), Dichlorprop-p + K (125.53 kg), Dichlorprop-p + AA (123.25 kg) ve ÇB-1 (117.17 kg) uygulamaları izlemiştir. En düşük meyve veriminin ise 81.58 kg ile kontrol ağaçlarında olduğu tespit edilmiştir. Kontrol ile karşılaştırıldığında, bütün uygulamalarda meyve çap ortalamasının arttığı belirlenmiştir. En yüksek meyve çapı değerleri ÇB-1 ve DYÖ uygulanan ağaçlardan elde edilirken, en düşük çap değerleri Kontrol ağaçlarında saptanmıştır. Verim ve meyve iriliği birlikte değerlendirildiğinde DYÖ ve ÇB-1 uygulamalarının diğer uygulamalardan daha başarılı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of girdling, pruning, potassium, plant growth regulator (Dichlorprop-p, Dichlorprop-p + Amino acid, Dichlorprop-p + Potassium) and seaweed extract applications on fruit size and quality of the Fremont Mandarin variety was investigated. The yield has been higher than control in all applications. The highest fruit yield was found in the application of seaweed extract (129.12 kg). This was followed by the use of Dichlorprop-p (126.00 kg), Dichlorprop-p + Potassium (125.53 kg), Dichlorprop-p + Amino Acid (123.25 kg) and Double Girdling-1 (DG-1) (117.17 kg). It was found that the lowest fruit yield was in the control trees with 81.58 kg. Compared with the control treatment, it was determined that the fruit diameter average increased in all applications. The highest fruit diameter values were obtained from trees applied DG-1 and SWE applied trees, while the lowest fruit diameter was determined in control trees. When the yield and fruit size are evaluated together, it is seen that the SWE and DG-1 applications are more successful than other applications.