Uluslararası insan hakları açısından kişisel veri güvenliği
Personal data sucurity in terms of international human rights
  1. Tez No: 714419
  2. Yazar: MEHMET ŞÜKRÜ GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SADULLAH ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde hızlı bir gelişme kaydeden teknolojik ilerlemeler, bir taraftan insan haklarını daha etkili kullanılmasına imkan verirken diğer taraftan insan hakları ile alakalı pek çok problemi doğurmaktadır. Teknolojik gelişmelerin sunduğu olanaklar ile iletişim, eğitim, sağlık, hukuk vb. alanlarda ve günlük hayatta bazı kolaylıklar elde edilirken aynı zamanda atılan her adımda yaşamımıza ve kim olduğumuz hakkında bilgiler kaydedilmektedir. Üstelik bahsedilen husus akıllı cihazların daha çok kullanılması, veri kullanımının artması ve bu kullanımların doğal sonucu olarak bu veriler işleme kapasitesi bulunan yapay zeka ile donatılmış teknolojilerin aynı hızla hayatımıza dahil olması çok daha önemli bir hal almaktadır. İletişim teknolojilerinde görülen gelişmelerle beraber daha yaygın hale gelen bilgisayar sistemleri ve internet kullanımıyla veriler, çok hızlı bir şekilde işlenmeye, iletilmeye, kullanılmaya ve saklanmaya başlamış olup bu durum da kişilerin kendi bilgilerini kontrol edebilme oranlarını düşürmektedir. Kişisel verilerle alakalı meydana gelen hak ihlallerinin artmaya başlamasıyla hem ulusal hem de uluslararası platformda kişisel verilerin güvenliği hususunda birtakım düzenlemelerin yapılmasının zorunlu hale gelmiştir. Uluslararası insan hakları alanında gelişmelerin kaydedilmesi ve hukuk devleti ilkesi yönünden temel haklar ve özgürlükler ile arasında doğrudan ilişki olan kişisel verilerin güvenliği hakkı oldukça önem arzetmektedir. Kişisel verilerin güvenliği, kişiliğin özgür bir şekilde gelişmesine ve korunmasına olanak tanımak bunun yanı sıra uluslararası insan haklarının sunduğu temel hakların ve özgürlüklerin de korunmasını amaçlanmaktadır. Bu nedenle günümüzde oldukça güncel ve önemli bir konu olan kişisel verilerin güvenliği çözülmeyi bekleyen ulusal ve uluslararası bir sorun alanı teşkil etmektedir. Bu çalışmada kişisel verilerin güvenliği tek başına temel hak olarak kabul edilip edilmediği ve uluslararası insan hakları ile arasında bulunan ilişki ele alınacaktır. Bu çalışmanın amacı; kişisel verilerin güvenliğinin ulusal ve uluslararası çapta korunması gerektiğinin önemini anlaşılır kılmaktır. Bu amaç ışığında tezin çerçevesinde kişisel veri güvenliğinin literatürde düzenleniş şekli ile bağlantılı olduğu uluslararası insan hakları bağlamında temel hak ve özgürlükler ile beraber ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Technological advances that make rapid progress today, on the one hand, enable more effective use of human rights, and on the other hand, cause many problems related to human rights. With the opportunities offered by technological developments, communication, education, health, law, etc. While some conveniences are obtained in areas and in daily life, at the same time, information about our life and who we are is recorded at every step taken. Moreover, it is more important that smart devices are used more, data usage increases, and as a natural result of these uses, technologies equipped with artificial intelligence, which have the capacity to process these data, are included in our lives at the same speed. With the use of computer systems and the internet, which have become more common with the developments in communication technologies, data has begun to be processed, transmitted, used and stored very quickly, which reduces the rate of people controlling their own information. With the increase in the violations of rights related to personal data, it has become necessary to make some regulations regarding the security of personal data, both nationally and internationally. The right to the security of personal data, which is directly related to fundamental rights and freedoms, is very important in terms of the development of international human rights and the rule of law. The security of personal data is aimed at enabling the free development and protection of the personality, as well as protecting the fundamental rights and freedoms offered by international human rights. For this reason, the security of personal data, which is a very current and important issue today, constitutes a national and international problem area waiting to be solved. In this study, whether the security of personal data is accepted as a fundamental right and its relationship with international human rights will be discussed. The aim of this study; is to make understandable the importance of the need to protect the security of personal data nationally and internationally. In the light of this purpose, within the framework of the thesis, it is revealed that personal data security is related to the way it is regulated in the literature, together with fundamental rights and freedoms in the context of international human rights.