Kişisel verilerin 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunması
Protection of personal data persuant to The Turkish Criminal Act no. 5237
- Tez No: 527936
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu tezde, kişisel verilerin 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunması incelenmiştir. Kişisel verilerin korunması, Anayasa'da bir hak olarak açıkça düzenlenmiştir. Türk hukukunda Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle kişisel verilerin korunması konusunda özel bir kanuni düzenleme yapılmıştır. Tez, iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kişisel verilerle ilgili önemli bazı kavramlar ve temel ilkeler incelenmiştir. Bu bölümde, öncelikle gerçek kişiyle bağlantılandırılabilen her bilginin, kişisel veri olduğu sonucuna varılmıştır. Kişisel verilerle ilgili kavramlar ve özel hayatın gizliliği hakkı, ulusal ve uluslararası düzenlemeler ile Türk hukukundaki yargı kararları ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin vermiş olduğu kararlardan yararlanılarak anlatılmıştır. Kişisel verilerin korunmasında temel ilkeler ise özellikle Kişisel Verilerin Korunması Kanunu çerçevesinde incelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde, kişisel verilerin korunmasıyla ilgili TCK'da düzenlenen suçlar, Yargıtay kararları da ele alınarak hem teorik hem de pratik yönden anlatılmıştır. Bu suçlar açısından, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda düzenlenen hukuka uygunluk sebepleri de incelenmiştir. Sonuç olarak, tespit edilen bazı sorunlara ilişkin çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is“Protection of Personal Data Persuant to Turkish Criminal Act No. 5237”. The protection of personal data is clearly regulated in the Turkish Constitution as a right. In Turkish law, by entering into force of“Personal Data Protection Law”, specific law regulation has made on the protection of personal data. Thesis consists of two main sections. In the first section, some important concepts and the basic principles of personal data have been studied. In this section, firstly, it has concluded that as long as a person can be identified with that data, it should be considered as personal data. Concepts of personal data and the right of privacy have explained by national and international regulations, judicial decisions of Turkish Law and European Court of Human Rights. The basic principles of personal data protection has been studied in particular under the“Personal Data Protection Law”. In the second section, crimes in Turkish Penal Code related to protection of personal data has explained with Turkish Supreme Court decisions theoretical and practical. In terms of these crimes, it has been also studied reasons that make these crimes in compliance with law regulated in“Personal Data Protection Law”. As a result, solution suggestions have offered about some problems that identified.