Turunçgil süs bitkilerinde Citrus cachexia viroid (CCaVD)'nin araştırılması
Investigation of Citrus cachexia viroid (CCaVD) in ornamental citrus plants
- Tez No: 714425
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET ÖNELGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada Doğu Akdeniz Bölgesinde Turunçgil gözenekleşme hastalığı etmeni Citrus cachexia viroid (CCaVd)'nin süs bitkisi olarak yetiştirilen turunçgil çeşitlerinde varlığı araştırılmıştır. Bu kapsamda turunçgil süs bitkisi olarak yetiştirilen kamkat, lime ,mandarinkuat, kalomandin ve limon tür ve çeşitlerinden örnekler toplanmıştır. Toplanan 50 adet örnekte fidanlıklarda gözlenen başlıca simptomlar geriye doğru aşı birleşme noktasına varan kurumalar, genel bir bodurluk, yaprakların küçülmesi, boğum aralarının kısalması ve genel bir sarılık simptomlarıdır. CCaVd etmeni RT-PCR yöntemiyle taranmış ve toplam 35 örnekte etmenin 300 bp düzeyinde bant oluşturduğu agar jel üzerinde belirlenmiştir. Biyolojik indeksleme çalışmasında etrog citron yapraklarının uç kısımlarında nekrozlar gözlenmiştir. Etmenin Blast analizi ve NCBI gen bankasındaki CCaVd'nin referans genomları ile nükleotid dizilimlerinin %96-99 oranında benzerliğe sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the presence of Citrus cachexia viroid (CCaVd), which is the causal agent of Citrus cachexia disease, was investigated in citrus varieties grown as ornamental plants in the Eastern Mediterranean Region. In this context, samples were collected from kumquat, lime, mandarinkuat, kalomandin and lemon species and varieties grown as citrus ornamental plants. The main symptoms observed in the nurseries were drying up to the graft junction point, a general stunting, shrinkage of the leaves, shortening of the internodes and general yellow coloration are symptoms. CCaVd agent was screened by RT-PCR method and it was determined on agar gel that the agent formed a 300 bp band in 35 samples. In the biological indexing study, necrosis was observed at the tips of the etrog citron leaves. Blast analysis of the agent and the reference genomes of CCaVd in the NCBI gene bank were found to have 96-99% similarity in nucleotide sequences.