Planococcus citri (risso) (Homoptera: Pseudococcidae)'nin farklı saksılı süs bitkilerinde bazı biyolojik özelliklerinin laboratuvar koşullarında araştırılması
Studies on the some biological characters of Planococcus citri (risso) (Homoptera: Pseudococcidae) on the some ornamental plants under laboratory conditions
  1. Tez No: 170093
  2. Yazar: FİLİZ POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SELMA ÜLGENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi PLANOCOCCUS CITRI (RISSO) (HOMOPTERA: PSEUDOCOCCIDAE)'NlN FARKLI SAKSILI SÜS BİTKİLERİNDE BAZI BİYOLOJİK ÖZELLİKLERİNİN ARAŞTIRILMASI Filiz POLAT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Selma ÜLGENTÜRK Planococcus citri'ma dört farklı süs bitkisinde (Kalanchoe blossfeldiana, Sygonium podopyllum, Schefflera arbicola ve Nerium oleander) bazı biyolojik özellikleri (gelişme süreleri, ergin ömrü, cinsiyet oram, üreme gücü, ölüm oram, preovipozisyon, ovipozisyon, postovipozisyon süreleri, günlük ve toplam yumurta verimi, yumurta açılım oranlan ve süreleri ) ve yaşam çizelgesi belirlenmiş, çalışma 28±1 °C sıcaklık, % 60-65 orantılı nem ve 16:8 saat (aydınlık:karanlık) koşulların sağlandığı laboratuar koşullarında yapılmıştır. P. citri dişilerinde gelişme süresinin 20,33±0,52 gün (N. oleander üzerinde) ile 22,85±0,64 gün (S. arbicola ) arasında değiştiği belirlenmiştir. Erkek bireylerinde ise bu sürenin 17,60±0,26 gün (S. podopyllum) ile 20,60±0,51 gün (fi arbicola ) arasında değiştiği saptanmıştır. Gelişme dönemlerinde ölüm oranı en düşük olarak S. podopyllum üzerinde, en yüksek S. arbicola üzerinde gözlenmiştir. Ergin dişi ömrünün S. arbicola üzerinde en kısa (18,05±0,47 gün) ve yumurta veriminin en düşük (96,20±5,09 adet) olduğu, S. podopyllum üzerinde ise dişi ömrünün en uzun (28,82±1,88 gün) ve yumurta veriminin en yüksek (363,10±19,63 adet) olduğu tespit edilmiştir. Yumurta açılım oranlarının %75±3,05 (S. arbicola) ve % 95,66±0,33 (S. podopyllum) arasında değiştiği saptanmıştır. P. citri 'de cinsiyet oram tüm konukçularda dişi lehine olup, populasyondaki dişi oranının % 54-66 arasında değiştiği belirlenmiştir. En yüksek net üreme gücü (Ro) 205,46 dişi/dişi üe S. podopyllum iken en düşük net üreme gücü 32,27 dişi/dişi ile S. arbicola üzerinde bulunmuştur. En yüksek doğal artış kapasitesi (rm) 0,1380±0,000051 dişi/dişi/gün ile S. podopyllum üzerinde olup, P. citri nin doğal artış kapasitesinin farklı konukçular arasında önemli farklar gösterdiği saptanmıştır. 2005, 90 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Pseudococcidae, Planococcus citri, Turunçgil unlubiti, biyoloji, süs bitkileri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis STUIDES ON THE SOME BIOLOGICAL CHARACTERS OF PLANOCOCCUS CITRJ (RISSO) (HOMOPTERA : PSEUDOCOCCIDAE) ON THE SOME ORNAMENTAL PLANTS UNDER LABORATORY CONDITIONS Filiz POLAT Ankara University Granduate School of Naturel and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Selma ULGENTURK The aim of this study was to determine some biological aspects (developmental time, longevity, fecundity, sex ratio, mortality ratio, preoviposition,oviposition, postoviposition periods, numbers of eggs day, number of total eggs, numbers of eggs days to eclosion and pecent eclosion) and the life table of Planococcus citri on four different ornamental plants; Kalanchoe blossfeldiana, Sygonium podopyllum, Schefflera arbicola and Nerium oleander.Some biological characteristic of P. citri was investigated in laboratory conditions of 28±1 °C, 60-65% RH and 16:8 (lightdark) hours. Developmental time of the female P.citri was ranged from 20,33±0,52 days on N. oleander to 22,85±0,64 days on S. arbicola. These developmental time of the males was ranged from I7,60±0,26 day on S. podopyllum and 20,60±0,5I on & arbicola. P. citri diplayed the lowest immature mortality rate on S. podopyllum, highest immature mortality rate on S. arbicola. The longevity of P. citri was shortest on & arbicola (18,05±0,47 days) and its number of eggs laid on this host were the lowest (96,20±0,51 numbers), while the longevity (28,82±1,88) and number of eggs (363,10±19,63) were the highest on & podopyllum. The highest (% 95,66) and the lowest (% 75) rate of eclosion accured on 5. podopyllum and S arbicola respectively. The sex ratio of P. citri was in favour of the females, which was found 54-66 % the populations. The highest reproduction rate (Ro) was on S. podopyllum with 205,46 females/female and the lowest rate on S. arbicola with 32,27 females/female. The intrinsic rate of (rm) increase showed significant difference among the hosts and the rate 0,1380 females /female/day was highest on S. podopyllum. 2005, 90 pages Key Words : Pseudococcidae, Mealybugs, Planococcus citri, biology, development, life table