Haberleşme sektörü işletmelerinin finansal analizi: Borsa İstanbul'da bir uygulama
Financial analysis of communication sector businesses: An application in borsa İstanbul
  1. Tez No: 714447
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN ERKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDAL KOYUNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Risk Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüz dünyasında bilgi teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte haberleşme sektörü 7'den 70'e tüm insanlığın ilgi odağı haline gelmiştir. Haberleşme sektöründeki gelişmeler neticesinde insanlar arasındaki etkileşim bir hayli hızlanmış ve bu sektördeki gelişmeler ülkelerin ekonomik yaşamında etkinliğin bir sembolü ve sosyal yaşamın konforu haline gelmiştir. Yaşanan bu gelişmeler haberleşme sektörüne olan ilgiyi artırmakla birlikte insanlığa daha iyi hizmet sunabilmek için sektörde faaliyet gösteren rekabet içerisindeki işletmeler için birçok yatırımı gerekli kılmıştır. Nihayetinde bu yatırımlar işletmeler arasındaki rekabeti her geçen gün artırmıştır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de haberleşme sektöründe faaliyet gösteren halka açık işletmelerin artan rekabet ortamında finansal yapılarında meydana gelen değişiklikler bağlamında işletmelerin finansal yapılarının analiz edilmesidir. Çalışmada, Borsa İstanbul'da işlem gören halka açık haberleşme sektörü işletmelerinin Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP) yer alan 2016 - 2020 dönemlerine ait finansal tabloları dikkate alınarak karşılaştırmalı finansal analizler yapılmıştır. Çalışmanın birinci ve ikinci bölümünde literatür araştırması yapılmış, haberleşme ve günümüz haberleşme sektörü ile finansal tablolar analizi konuları irdelenmiştir. Çalışmanın uygulama kısmını oluşturan üçüncü ve son bölümünde ise, Türk Telekomünikasyon A.Ş. ve Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.'nin KAP'ta yer alan 2016 – 2020 konsolide finansal tablolarından yararlanarak işletmelerin dikey ve yatay analizlerinin yanı sıra karşılaştırmalı rasyo analizi yapılarak finansal yapıları üzerinde tespitler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of information technologies in today's world, the communication sector has become the focus of attention of all humanity from 7 to 70. As a result of the developments in the communication sector, the interaction between people has accelerated considerably and the developments in this sector have become a symbol of efficiency in the economic life of countries and the comfort of social life. While these developments have increased the interest in the communication sector, it has necessitated many investments for competitive businesses operating in the sector in order to provide better service to humanity. Ultimately, these investments have increased the competition between businesses day by day. The aim of this study is to analyze the financial structures of businesses operating in the public communications sector in Turkey in the context of changes in their financial structures in an increasingly competitive environment. In the study, comparative financial analyzes were made by taking into account the financial statements of the public communications sector enterprises traded in Borsa Istanbul for the 2016 - 2020 periods in the Public Disclosure Platform (KAP). In the first and second parts of the study, literature research was conducted, communication and today's communication sector and financial statements analysis were discussed. In the third and last part, which constitutes the application part of the study, Türk Telekomünikasyon A.Ş. and Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş., using the 2016 – 2020 consolidated financial statements on the Public Disclosure Platform, besides the vertical and horizontal analyzes of the enterprises, a comparative ratio analysis was made and determinations were made on their financial structures.