KOAH'lı hastalarda obestatin ile hastalığın ağırlığı ve atak sıklığı arasındaki ilişki
- Tez No: 714455
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ GÜLMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Obestatin, ilk kez Zhang ve arkadaşları tarafından 2005 yılında rat midesinden izole edilen 23 aminoasitli bir peptiddir. Ghrelin geni tarafından kodlanan 117 aminoasitli preproghrelin peptidinin posttranslasyonel modifikasyonu sonucu oluşur. İnsanlarda obestatinle ilgili, literatürde bulabildiğimiz sadece bir çalışma bulunmaktadır. 2014 yılında Yi Lei ve arkadaşlarının yaptığı çalışmada vücut kitle indeksleri 20 kg / m2'den az olan 32 kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan kişiler ve 22 sağlıklı kontrolü karşılaştırmışlar; obestatin düzeyinin vücut kitle indeks değerleri düşük olan KOAH' lı hastalarda arttığını öne sürmüşlerdir. Bu çalışmada amacımız KOAH'lı hastalarda obestatin düzeyi, KOAH'ın evresi ve atak sıklığı ile obestatin düzeyi arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Hastalar ve Yöntem: 2015/522 sayılı etik kurul kararı alınarak; TTU-2016-6402 sayı ve tarihli Bilimsel Araştırma Projesi desteği alındıktan sonra; Global Initiative for Obstructive Lung Disease (GOLD) 2014 güncellemesine göre tanı konulan KOAH'lı 60 hastadan obestatin düzeyleri çalışılmak üzere 12 saatlik açlık sonrası periferik damardan 5 cc kan alındı. 2000 devirde +4°C de 20 dk santrifüj edilerek, serumu -70oC de çalışılana kadar saklandı. Hastaların; KOAH alevlenme nedeni ile acil başvuruları; hastaneye ve/veya yoğun bakım yatışları bir yıl boyunca takip edildi. Kontrol grubu yaş, cins, boy, kilo dengesi yapılarak oluşturuldu; kontrol grubu da aynı parametreler üzerinden bir yıl boyunca takip edildi. – 70oC derecede saklanan serumların Obestatin düzeyleri kit temininden sonra çalışıldı. Temin edilen Kitlerden birinin çalışmaya uygun olmaması nedeniyle hasta sayısı 48'e düşürüldü. İstatistiksel analizler için SPSS yazılımı (Statistical Package for the Social Sciences, 15.0 versiyonu; SSPS Inc., Chicago, Illinois, ABD) kullanıldı. Sürekli değişkenlerin dağılımının normal olup olmadığı one-sample Kolmogorov-Smirnov Testi ile test edildi ve veriler ortalama değer ± standart sapma veya medyan ve minimum-maksimum aralıklar şeklinde gösterildi. Kategorik değişkenler frekans ve grup yüzdeleri olarak rapor edildi. İki grubun karşılaştırılmasında parametrik değişkenler için Student's T testi, non parametrik değerler için Mann-Whitney U-testi kullanıldı. Kategorik değişkenler ki kare testi ile analiz edildi. İkiden fazla grupların karşılaştırılmasında, non-parametrik olanlar için Kruskal Wallis-Varyans Analizi uygulandı. Tüm p değerleri iki taraflı bakılıp, 0.05'ten düşük p değeri anlamlı olarak kabul edilmiştir. Bulgular: KOAH'lı hastalarda sigara öyküsü ve biomass maruziyetinin obestatin düzeyi ile anlamlı ilişkisi görülmedi. KOAH'lı hastalarda vücut kitle indeksleri ile obestatin düzeyi arasında anlamlı fark izlenmedi. Vki> 30 olan hastalar ve kontrol grubundaki kişilerde obestatin düzeyi yönünden anlamlı fark izlenmedi. Hasta ve kontrol gruplarındaki vki
Özet (Çeviri)
Aim: Obestatin is a 23 amino acid peptidyl isolated from rat guts in 2005 by Zhang et al. for the first time. The posttranslational modification of the 117 amino acid preproghrelin peptide encoded by the Ghrelin gene results as obestatin. We have found only one study on obestatin in humans. At 2014, Yi Lei and colleagues compared 32 patients with COPD and with BMI 30 and in the control group. No significant difference was found between the obestatin levels of patients with BMI