Şair ve çizer Rupi Kaur'un kitapları bağlamında şiir ve illüstrasyonun birlikte kullanımının anlatıma etkisi ve bir uygulama
In the context of poet and illustrator Rupi Kaur's books, the effect of using poetry and illustration together on expression and an application
- Tez No: 714462
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Resimleme ve bezeme anlamına gelen illüstrasyon grafik tasarımın bir dalıdır. İllüstrasyonda asıl amaç bir konuyu anlatmaktır ve bir metin ile o metni destekler nitelikte kullanılabilir. Metin ile ilgili olarak tasarlanan illüstrasyon metni daha iyi anlamaya yardımcı olmakla birlikte görsel bir zenginlikte katar. Kitap resimlemelerinde şiir ile düşlenen soyut sahneleri illüstre ederek kâğıda somut bir kadraj aktarılabilir. Okuyan kişi için anlamsal olarak farklı dünyalar yaratır, kişinin hayal ettiği ile resimlenen arasında bağlantı kurulması sağlanır ve kişinin metni daha iyi anlamasına yardımcı olabilir. Rupi Kaur kitaplarında şiir ve illüstrasyonu birlikte kullanmış ve okuyucuya farklı bir bakış açısı sunmuştur. Kaleme aldığı şiirlerin yanına şiirde geçen imgelerden yola çıkarak illüstrasyonlar çizmiş ve farklı bir etki ortaya koymuştur. İllüstrasyonları anlatımın tamamlayıcısı olarak kullanıp işlediği konular ile de dikkat çekmiştir. Bu tezde illüstrasyon ve şiirin özellikleri incelenmiş, illüstrasyon ve şiir karşılaştırılmış, Rupi Kaur'un kitaplarında yer verdiği illüstrasyonlar yorumlanmış ve uygulama örneği ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Illustration, which means illustrate and decoration, is a branch of graphic design. The main purpose in illustration is to describe a subject and can be used with a text to support that text. The illustration designed in relation to the text helps to understand the text better and adds a visual richness. In book illustrations, a concrete frame can be transferred to the paper by illustrating the abstract scenes dreamed of with poetry. It creates semantically different worlds for the reader, provides a connection between the person's imagination and the illustrated, and can help the person understand the text better. Rupi Kaur used poetry and illustration together in her books and offered a different perspective to the reader. Alongside the poems he wrote, he drew illustrations based on the images in the poem and produced a different effect. He also drew attention with his subjects by using illustrations as a complement to the narrative. In this thesis, the features of illustration and poetry were examined, illustration and poetry were compared, the illustrations in Rupi Kaur's books were interpreted and concluded with an application example.