ديوان (عندما يبكي القطا) للشاعر خالد الداحي(دراسة أسلوبية)
Divan Indema Yabki Al-Ketâ (Bağırtlak Kuşlar Ağladığında) Şair Khaled Al-Dahi'nin üslup çalışması
- Tez No: 786823
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAİBA FARHAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Şair Halid ed-Dâhî'nin Büyükler Ağladığında adlı şiir divanındaki denemesi, bu dönemde Irak halkının karşılaştığı acı ve sıkıntıları doğru bir şekilde aksettiren seçkin şiirsel denemelerden biri kabul edilmektedir. Bu deneme kendisini şekillendiren yapının özelliklerini taşır. Dikey (mısralı) şiir yazımı, bir yandan nesir türündeki şiir yazımının büyük oranda artmasıyla ve okuyucusunun kaybolmasıyla veya şiir dinleyicilerinin azalmasıyla diğer yandan ise şiirin istikbalinin kaybolması ile gerilemektedir. Ancak bütün bu sıkıntılara rağmen ed-Dâhî'nin şiirsel yazıları, okuyucuyu üslup yapılarıyla ve betimleme yöntemi ile cezbedip düşüncelerini kelimelere döken ve kendine özgü ifade kalıplarıyla onu anlatan bir şairden bahsetmektedir. Sanki bu şair, hem duygusal hem de ilham verici görüntülere sahip sanatsal resimler çizmektedir. ed-Dâhî'nin şiirsel metni bu tür özelliklerle karakterize edildiği için istatistik ve analize dayalı betimleyici üslup yönteminin seçilmesi çalışma için uygun olmuştur. Bu yöntem, hassas nesnel sonuçlara ulaşmak için tablolar ve istatistik yardımıyla şiirsel olguyu ve onu oluşturan sayısal değerleri gözlemlemek için uygun ölçüleri vermektedir. Bu çalışmada pek çok sonuca ulaşılmaktadır. Bunların en önemlisi de; cümledeki akışın içine girmeksizin tek bir kelimenin bir değerinin olmadığı gerçeğidir. Kelimeye anlamsal değerini ve varlığını içinde bulunduğu cümle kazandırır. Böylece cümle, kelimelere kullanım farklılığına göre farklı anlamlar verir. Yani şiir divanında geçen kelimelerin kullanım farklılığına göre anlamları farklıdır. Bundan dolayı her şairin sözlüğü, kendine özgüdür. Aynı zamanda şair, resimlerini çoğunlukla geleneksel ve donuk olmayan farklı şekil ve açıklama üsluplarıyla çizer. Bunlar şairin damgasını taşımaktadır. Bazen sanki şair, resimlerini kâğıdın üzerine hayat fışkıran canlı renklerle çizmektedir. Bazen de çelişkiler üzerine kurulu yeni bir resim çizmektedir. Aynı durum kapalı istiarelerde de görülür. Cansız nesnelerin hareket ve yaşamla karakterize edildiği, hayal gücü tarafından, daha önce olmayan yenidünyalar oluşturulur. Kinaye ise resmin şekillendirilmesinde okuyucuya derin yorumlama açıları kazandırır. Vezin ve kafiyenin seçimi ise dil ve yapılarda somutlaşan musikinin kendisinden doğduğu duygusal oluşumdan kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The experience of the poet Khaled Al-Dahi in his book (When the Cat Cries) is one of his distinctive experiences that appeared in light of the challenges facing the Iraqi person, to reflect a true picture of the suffering and pain that accompanied him in that period, and it is an experience that acquires its characteristics from the nature of its formation. It has receded greatly in light of the huge amount of prose poems on the one hand, the absence of the reader or the decline of the poetic audience, and the decline in the reception of poetry on the other hand. With special expressive templates, it is as if he paints artistic paintings with sensual and suggestive images at the same time. And if the poetic text of Al-Dahi is characterized by such characteristics, then choosing the descriptive stylistic approach based on statistics and analysis represents the appropriate approach for the study. Because of the appropriate spaces it gives to monitor the poetic phenomenon and the levels of its formation using tables and statistics to reach accurate objective results, so that the study comes out with many results, the most important of which is: that the single word has no value unless it enters within the context of the sentence, as it gives it its existence and its semantic formation, giving it multiple connotations with multiple use, This means that the vocabulary mentioned in the Diwan differs in its meanings according to the use, which creates for each poet his own lexicon. Likewise, the poet drew his pictures in many graphic forms and methods, which he benefited from in shaping his images, which were not mostly traditional or static, but rather bore the poet's imprint. himself, when he forms his images as if he were drawing on a painting with bright, vibrant colors, and at other times he forms new images through contradictions. It was before that through the imagination. As for the metaphor, it gives the image deep interpretive dimensions. The recipient contributes to its formation and finding it. In terms of weight and rhyme, the poet's choice for them stemmed from the emotional formation, which It is later embodied in language and structures, through which music is born.