Göçmen sağlığı merkezinden hizmet alan kadınların üreme sağlığının değerlendirilmesi
Evaluation of the reproductive health of women WHO received service from the migrant health center
  1. Tez No: 714513
  2. Yazar: İLKEM DUMAN KIYMIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TEVFİK SÜNTER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmada göçmen sağlığı merkezine başvuran kadınların üreme sağlığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipteki bu araştırmanın anketi Samsun ili Canik ilçesi Göçmen Sağlığı Merkezinde 01.03.2021-31.08.2021 tarihleri arasında eşi ya da partneri olan göçmen kadınlara uygulandı. Yapılan Güç analizine göre hesaplanan 141 kişinin verileri çalışmaya dâhil edildi. Anket soruları evet-hayır veya çoktan seçmeli yanıtlardan oluşan kolay anlaşılır kapalı uçlu sorular ve kişisel bilgiler olmak üzere toplam 41 sorudan oluşmaktadır. Anket noter onaylı yeminli tercüman tarafından Arapçaya çevrilip araştırmacı tarafından yüz yüze uygulanmıştır. İstatistiksel analizlerde sıklık dağılımları ve ortanca (min-maks) değerleri hesaplandı. Ki-kare Testi, Fisher'in Kesin Testi, Mann-Whitney U Testi, Kruskal-Wallis Testi ve Kendall Tau-b Testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to evaluate the reproductive health of women who applied to the Migrant Health Center. Materials and Methods: The questionnaire of this descriptive study was applied to migrant women who had a spouse or partner between 01.03.2021 and 31.08.2021 at the Migrant Health Center of Samsun province Canik district. The data of 141 people calculated according to the Power analysis were included in the study. The questionnaire consists of a total of 41 questions, including easy-to-understand closed-ended questions consisting of yes-no or multiple-choice answers, and personal information. The questionnaire was translated into Arabic by a notarized sworn translator and applied face to face by the researcher. Frequency distributions and median (min-max) values were calculated in statistical analyses. Chi-square Test, Fisher's Exact Test, Mann-Whitney U Test, Kruskal-Wallis Test and Kendall Tau-b Test were used.