Ebe ve hemşirelerin göçmen kadınlara üreme sağlığına yönelik hizmet verme deneyimleri ve karşılaştıkları zorluklar: Aydın ili örneği
The experiences and challenges of midwives and nurses in providing immigrant women with reproductive health: Aydın province sampling
- Tez No: 691817
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Hemşirelik, Midwifery, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu araştırma; Aydın ilinde üreme sağlığı alanında hizmet veren ebe ve hemşirelerin göçmen kadınlara yönelik hizmet verme deneyimleri ve karşılaştıkları zorlukları belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini 01 Aralık 2019-01 Aralık 2020 tarihleri arasında Aydın İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Efeler İlçe Merkezinde bulunan 32 Aile Sağlığı Merkezi (ASM), Efeler İlçe Sağlık Müdürlüğü ile Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde görev yapan 233 ebe ve hemşire oluşturmuş olup, örneklem seçimine gidilmemiş, araştırmaya katılmaya gönüllü 111 ebe ve hemşire örneklem olarak alınmıştır. Veriler literatüre dayalı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen 'Veri toplama formu' ile toplanmıştır. Elde edilen veriler; tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde) ile ifade edilmiş, fischer exact test ve ki kare ile analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılanların %82'si ebe, %18'i hemşire olarak görev yapmaktadır. Birinci basamakta %57,7'si ve ikinci basamakta %42,3'ü çalışmakta olup; göçmenlere hizmet sunumuna yönelik sadece %2,7'si eğitim almıştır. En çok %73,8'i dış göçe; %27,5'i ayda bir, %23,8'i hergün göçmen kadınlara hizmet verdiğini ifade etmiştir. En çok verilen hizmet aile planması (AP) (%26,1) ve gebelik izlemi (%25,0)'dir. Ebe ve hemşirelerin %77,7'si hizmet sunumunda olumsuz deneyim yaşadığını ifade etmiş olup en çok %45,5'nin iletişim ile ilgili zorluk yaşadıkları saptanmıştır. Sonuç: Yapılan istatistiksel analizlerde; birinci basamakta en çok AP, ikinci basamakta ise gebelik ve doğum sonrası döneme yönelik hizmet verildiği, ikinci basamak kurumlarda daha sık hizmet verildiği ve gece çalışanlarda daha fazla sorun yaşandığı, dış göçe hizmet verenlerin daha az olumlu deneyim yaşadığı, birinci basamak kurumlarda daha az düzenlemenin yapıldığı, ikinci basamakta ise en çok tercüman desteğine yönelik düzenlemenin yapıldığı ancak bunun yetersiz olduğu belirlenmiştir.Sonuç olarak ebe ve hemşirelerin hizmet sunumunda eğitim açısından desteklenmesi, özellikle iletişimi sağlamaya yönelik sürekli çözümlerin geliştirilmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
Objective: This research; it was conducted in a descriptive type to determine the experiences of midwives and nurses serving in the field of reproductive health in Aydın province and the difficulties they faced with immigrant women. Material and Methods: The population of the study consisted of 233 midwives and nurses working at 32 Family Health Centers (FHC), Efeler District Sanitation Department and Aydın Maternity and Children's Hospitals in Efeler District Center affiliated to Aydın Provincial Directorate of Health between 01 December 2019-01 December 2020. 111 midwives and nurses who volunteered to participate in the study were taken as a sample. The data were collected with the ''Data collection form'' developed by the researcher based on the literature. The data obtained; expressed as descriptive statistics (number, percentage), analyzed with the Fischer exact test and chi-square. Result: 82% of the participants in the research work as midwives and 18% as nurses. 57.7% of them work in primary care and 42.3% in secondary care; only 2.7% received training on service delivery to immigrants. Maximum 73.8% emigrate; 27.5% stated that they provide service to migrant women once a month, 23.8% every day. The most frequently provided services are family planing (FP) (26.1%) and pregnancy follow-up (25.0%). 77.7% of midwives and nurses stated that they had a negative experience in service delivery, and it was determined that 45.5% had difficulties in communication at most. Conclusion: In the statistical analysis; in primary care, mostly FP services are provided, while in secondary care services are provided for the pregnancy and postpartum period, secondary care institutions provide more frequent services and night shifts experience more problems, emigration staffs have fewer positive experiences, and primary care institutions make fewer arrangements. In the second step, it was determined that the arrangements for interpreter support were mostly made, but this was insufficient. As a result, it is important to support midwives and nurses in terms of education in service delivery and to develop continuous solutions to ensure communication