Göçmen sağlığı merkezlerinden hizmet alan hastaların ağrı anksiyetesi ve ağrıyla baş etme yöntemlerinin incelenmesi
Investigation of pain anxiety and methods of coping with pain in patients receiving service from migrant health centers
- Tez No: 750867
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ DİRGAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma hastaların ağrı anksiyetelerini ve ağrıyla baş etme yöntemlerini incelenmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini Malatya'da bulunan üç Göçmen Sağlığı Merkezi ve bir Güçlendirilmiş Göçmen Sağlığı Merkezine Şubat-Mayıs 2022 tarihleri arasında başvuran 518 hasta oluşturmuştur. Araştırma tanımlayıcı tiptedir. Veriler, Suriyeli hastaların sosyo-demografik özelliklerini, ağrıyla baş etme ve anksiyetenin ağrı üzerindeki etkisini inceleyen 27 sorudan oluşan anket formu ve Ağrı-Anksiyete Semptomları (AASÖ-20) Kısa Form Ölçeği ile toplandı. Araştırmada verilerin analizleri SPSS (Statistical Program in Social Sciences) 23 programı kullanılarak gerçekleştirildi. Veriler frekans, yüzde, bağımsız ikili grupların karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi, üç ve üzeri daha fazla bağımsız grubun karşılaştırılmasında Kruskal Wallis H testi ile değerlendirildi. Çalışmaya alınan hastaların %61.8 kadın, % 40.7'si ilköğretim mezunu olup yaş ortalamaları 36.10±12.88 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the pain anxiety of patients and their methods of coping with pain. The sample of the study consisted of 518 patients who applied to three Migrant Health Centers and an Enhanced Migrant Health Center in Malatya between February and May 2022. The research is of descriptive type. Data were collected with a questionnaire consisting of 27 questions examining the sociodemographic characteristics of Syrian patients, coping with pain and the effect of anxiety on pain, and the Pain-Anxiety Symptoms Scale (PASS-20) Short Form. The analysis of the data in the research was carried out using the SPSS (Statistical Program in Social Sciences) 23 program. Data were evaluated with frequency, percentage, Mann Whitney U test for comparison of independent paired groups, and Kruskal Wallis H test for comparison of three or more independent groups. It was determined that 61.8% of the patients included in the study were female, 40.7% were primary school graduates, and their mean age was 36.10±12.88.