Multipl myelom tanılı hastaların PET/CT görüntülemelerinde F-18 FDG tutulumu ile sarkopeninin değerlendirilmesi ve hastalık/tedavi süreci ile ilişkilendirilmesi
Evaluation of sarcopenia BY PET/CT imaging of patients diagnosed with multiple myelom and association with the disease/treatment process
  1. Tez No: 714527
  2. Yazar: BURAK IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE SOLMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Hastanemize son 6 yılda (Ocak 2015-Ocak 2022) başvurarak Multipl Myelom tanısı almış, PET/CT görüntülemesi yapılmış, 4 kür ilk sıra kemoterapi protokolü uygulanmış ve kontrol PET/CT görüntülemesi yapılmış hastaların tanı anında ve tedavi sonrasında belirlenmiş bir kas grubuna göre kas kütlesi ve metabolizmasının karşılaştırmasını yapmak amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Son 6 yılda hastanemiz hematoloji kliniğine başvurmuş ayaktan veya yatarak kemoterapi almış, tedavi öncesi ve sonrası PET/CT görüntülemesi yapılmış olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların hematoloji poliklinik muayene notları ve PET/CT görüntüleri kullanılmış, nükleer tıp anabilim dalı yardımıyla hastalarda 2 kas grubu belirlenerek kas hacmi ve metabolizmasının ölçümü ile sarkopeni miktarındaki değişim değerlendirilmiştir. Bulgular: 30 hastada yapılan değerlendirmeler sonucunda tedavi öncesi sarkopeni saptanan hastalarda sağkalım süreleri 21 ay olup sarkopenisi olmayan hasta grubuna göre istatistiksel anlamlı şekilde daha kısa bulundu (p:0.031). Ayrıca tedavi öncesi ve sonrası karşılaştırılan kas kitlesi MTV, TLG ölçümlerinde tüm hastalarda tedavi ile belirgin azalma olduğu saptandı. (p:0.04) Ayrıca 60 yaş altı ve üstü grupta tedavi sonrası kas kitlesinde azalma saptanmakla beraber istatistiksel olarak anlam tespit edilmemiştir. BMI durumuna göre yapılan incelemelerde, BMI ≤30 olan grupta L3 psoas kas kitlesi belirgin olarak tedavi ile azalmış olarak tespit edilmiştir. Bununla beraber, ΔSUVmax%, ΔMTV% ve ΔTLG% deki değişim miktarları ile sağkalım ve tedavi yanıtları incelenmiştir. Lomber ΔMTV% ve femoral ΔTLG% yüksek olan grupta sağkalım daha uzun olmakla beraber istatistiksel anlam saptanmamıştır. Sonuç: PET/BT ile bireylerin kas kitlesi ve metabolizması ile sarkopeni ile ilgili durumları değerlendirilebilmektedir ve sarkopeni tespit edilen hastalarımızın sağkalım süreleri, tedavi yanıtları ile ilgili sonuçları öngörmede bu bilgiler yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Objectives: The goal of this study is to do comparison of the muscle mass, a group of muscle of the patients diagnosed as Multiple Myeloma for the last 6 years (January 2015-January 2022) in our hospital, which had PET/CT imaging both during diagnosis and after 4 courses of first line chemotherapy curing. Material and Method: In this study, the patients who were diagnosed as Multiple Myeloma that had chemotherapy and had PET/CT scanning were investiagated for the last 6 years in our hospital. Hematology polyclinic examination informations, PET/CT images were used as data. Additionally, thanks to nuclear medicine 2 muscle groups were chosen, the amount of change in sarcopenia (muscle mass and metabolism of the those 2 muscle groups) was measured. Results: As a result of the evaluations made in 30 patients, the survival time of patients with sarcopenia before treatment was 21 months, and it was found to be statistically significantly shorter than the patients without sarcopenia (p:0.031). In addition, there was a significant decrease in muscle mass MTV and TLG measurements, which were compared before and after treatment, in all patients with treatment. (p:0.04) Although there was a decrease in muscle mass after the treatment in the group below 60 years of age and above, it was not statistically significant. In the examinations made according to BMI status, L3 psoas muscle mass was found to be significantly reduced with treatment in the group with BMI ≤30. In addition, the amounts of change in ΔSUVmax%, ΔMTV%, and ΔTLG%, as well as survival and treatment responses were examined. Although survival was longer in the group with high lumbar ΔMTV% and femoral ΔTLG%, statistical significance was not found. Conclusion: With PET/CT, the muscle mass and metabolism of the individuals and their conditions related to sarcopenia can be evaluated, and this information can be helpful in predicting the results of our patients with sarcopenia in terms of survival times and treatment responses.