Migraine and unconscious: Personal and relational experiences of migraine patients
Migren ve bilinçdışı: Migren hastalarının kişisel ve ilişkisel deneyimleri
- Tez No: 714531
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK GENÇÖZ, PROF. DR. TUĞBA TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Psikoloji, Public Health, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Mevcut tez, migren hastalarının kişisel ve ilişkisel deneyimlerini anlamayı amaçlamaktadır. Migrenin öznel deneyimlerini anlamak için nitel yöntem seçilmiştir. Migren tanısı alan altı katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Verileri analiz etmek için Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz uygulanmıştır. Mevcut tez için (1) ağrı kesiciler için ikircikli duygular, (2) otorite ile ilişkili migren atakları, (3) migrenin ilişkisel yönleri, (4) migrenle başa çıkma yöntemleri ve (5) migreni kişi gibi tarif etmek olmak üzere beş üst tema ortaya çıkarmıştır. Ortaya çıkan bu temalar, Lacanyen bir psikanalitik bakış açısıyla tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current thesis aims at understanding the personal and relational experiences of migraine patients. To comprehend the subjective experiences of the migraine qualitative method was chosen. Semi-structured interviews were conducted with six participants who have a diagnosis of migraine. Interpretative Phenomenological Analysis was applied to analyze the data. In the current thesis, results yielded five superordinate themes that are (1) ambivalent feelings for painkillers, (2) migraine attacks in relation to authority, (3) relational aspects of migraine, (4) methods for coping with migraine, and (5) describing migraine like a person. These emerging themes were discussed from a Lacanian psychoanalytical view.