فاعلية المبادئ التعليمية في الدليل الشامل للعربية الشامية والدليل الشامل للعربية المعاصرةالمستخدمة لتعليم العربية لغير الناطقين بها
Yabancılara Arapça öğretiminde kullanılan 'Ed-Dalil-Şamil-Lil-Arabiyeytuş-Şamile' ve 'Ed-Dalil-Şamil Lil-Arabiyyetul-Muasıra' eserlerinin Arapça öğretimi açısından incelenmesi / The effectiveness of educational principles in the comprehensive guide to levantine Arabic and the comprehensive guide to contemporary Arabic for teaching Arabic to non-native speakers
- Tez No: 714532
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ INAYETULLA AZIMOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tezimizde Yabancı Dil olarak Arapçanın Öğretiminin güncel sorunları, kullanılmakta olan yöntem ve teknikler, Ürdün'de bulunan Divan Dil ve Kültür Merkezi ve bu merkezi tarafından kullanılan Ed-Dalil-Şamil-lil-Arabiyeytuş-Şamile ve Ed-Dalil-Şamil Lil-Arabiyyetul-Muasıra kitapları örnekleri ile ele alınmaktadır. Arapçaya olan ilginin artmesi Ürdün gibi Arap ülkesinde öğretim yçntemlerinin iyileşmesine ve gelişmesine yol açmıştır. Nitekim her yıl çok sayıda öğrenci Arapça öğrenmek için Ürdün'e gelmektedir. Edebi Arapça öğrenmenin yanında toplumun kültürünü, gelenek, görenek ve adetlerini alarak, günlük hayattaki kullanılan lehçeyi de öğrenmek için gelenler vardır. Çünkü dil ve dilin lehçeleri insanlar ve toplumlar arasında kültürel bir köprüdür. Bir ülkenin kültürünü öğrenmenin en etkili yolu dildir. Ürdün'de bu felsefeyi Divan (Deewan)“Diller ve Kültürel Çalışmalar Enstitüsü”tarafından kendine hedef edinmiştir. Tezimiz Yabancı Dil Öğretim Yöntem ve Materyallerini bu örneklerden hareketle incelemiştir. Diven Dil Merkezi sadece Arapça dil öğrenmek için bir merkez olmanın yanı sıra kültür çalışmalara da önem vermektedir. Bir anlamda Enstitü diyebileceğimiz bu kurum öğrencilere Ürdün kültürünün özelliklerini sunduğu tüm hizmetleri ile beraber tanımayaimkan sunmaktadır. Ayrıca teziizde Divan'da kullanılan Ed-delilü'ş-Şamilü Lil-Arabiyyetü'ş-Şamiyye kitabı, Muasıra lehçeyi öğretirken, basit sistematik kuralların ve yöntemlerinin de ne kadar etkili olduğunu irdeleyerek, bunlardan çıkartacağım bilimcel neticeleri dile getirmektedir. Kitap, Arapçayı kültürün ve toplumun içinde yaşayarak öğretmekte olup, bu başarı Arapça Öğretiminde kullanılması gerekli olduğunu düşünüyoruz. Öğrencinin hem Arap dilini, hem Ürdün kültürünü hem de Arap toplumunu dil aracılığıyla öğrenmesi emsal teşkil ettiğinden bu örneklerin Arapça Öğretimin başarılı yapabilir diye tezimizde ayrıntılı olarak ele aldık. Ayrıca tezimiz Yabancı Dil Öğretim Materyallerinin de nasıl olması gerekli olduğu konusunda da fikir vermektedir.
Özet (Çeviri)
The research sheds light on the importance of the Arabic language, as it is considered one of the most important languages to be learned by foreigners at the present time, and this has led to the prosperity of education in many Arab countries, especially Jordan, whereas annually many students travel to learn the Arabic language, not only contemporary Arabic But also the colloquial spoken language, because it is considered to be the primary link for understanding a society's culture which is reflects customs, traditions and norms. Language and culture are two sides for the same coin. The Deewan Institute for Languages and Cultural Activities shares this philosophy, where the word“Deewan”refers to gathering and a society of knowledge and learning. What the institute has succeeded in since it opened its doors, Deewan is not only a place to study the Arabic language, but rather it is a center for cultural studies, where students can integrate into all that the Jordanian culture events. The study basically aimed to clarify the spread of learning Arabic as a second language by non-native speakers in the capital, Amman - Jordan. This is due to several reasons, the most important of which are security and stability. Therefore, this type of education has been pursued academically in many Jordanian centers.