Libya yükseköğretim kurumlarında e-öğremin etkin uygulamasının incelenmesi
Investigation of the effective implementation of elearning in Libya higher education institutions
- Tez No: 714570
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT TOKEŞER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Education and Training, Technical Education
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu araştırma, Libya Yüksek Öğretim Sisteminin (LYÖS), özellikle Misurata Üniversitesi'nin (MU) teknoloji kullanımındaki durumunu araştırmayı ve ayrıca e-öğrenmenin benimsenmesi için öneriler sunmayı amaçlamaktadır. Bu araştırmaya ile bir dizi hedefe ulaşılmıştır: İlk olarak, öğretmen ve öğrencilerin e-öğrenmenin benimsenmesine yönelik tutum ve algıları araştırılmış ve analiz edilmiştir. İkinci olarak, bilgisayar öğretimi açısından mevcut uygulama araştırılarak e-öğrenmenin benimsenmesini ve geliştirilmesini engelleyen sebeplere yönelik yeni bir çerçeve (L-MU çerçevesi) geliştirilmiştir. Üçüncü olarak, bu zorlukların üstesinden gelmek için bir dizi öneride bulunulmuştur. Bulgular, öğretmenlerin ve öğrencilerin e-öğrenmeye karşı olumlu tutumları olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, sonuçlara dayalı olarak, LYÖS'te e-öğrenmenin benimsenmesinin önündeki engeller beş ana kategoriye ayrılmıştır: teknolojik altyapı ve kaynaklar ile ilgili engeller, kurumsal ve örgütsel engeller, pedagojik ve müfredat geliştirme ile ilgili engeller, sosyokültürel ve dilsel engeller, ve çevresel engeller. Önerilen çerçeve için veri kaynaklarının (eğitmenler, öğrenciler, BİT uzmanları ve idari personel gibi paydaşların yanıtları) nicel ve nitel analizi yapılmıştır. Bunların dışında, doğrudan gözlemlerden toplanan verileri çeşitleme amacıyla faydalanılmıştır. Bu araştırmaya 407 öğrenci, 219 eğitmen, 7 BİT uzmanı ve 8 idari personel katılmıştır. Araştırmada karma yöntem yaklaşımı (nicel ve nitel) kullanılmıştır. Nicel veriler, Sosyal Bilimler için İstatistiksel Paket (SPSS) kullanılarak analiz edilmiştir. Değişkenlerin ilişkisini, bağımlılığını ve farkını ortaya koymak için Pearson Korelasyonu ve Ki-kare analizi yapılmıştır. Ayrıca, araçların güvenilirliğini ve geçerliliğini test etmek için Cronbach's Alpha ve Kapsam Geçerliliği İndeksi (CVI) kullanılmıştır. Nitel verileri yorumlamak için tematik analiz kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, uygun eğitim ve destek sağlandığında paydaşlar için BİT araçlarına etkin erişim sağlanabileceği ve onların becerilerini, bilgilerini ve e-öğrenme teknolojisinin faydalarına ilişkin farkındalıklarının artırılabileceği ortaya konulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Libya Yükseköğretim, E-Öğrenme, Misurata Üniversitesi, LYÖS
Özet (Çeviri)
The research is concerned with investigating the status quo of the Libyan Higher Education System (LYÖS), particularly, Misurata University (MU) in the use of technology and also proffering recommendations for the adoption of e-learning. A number of objectives guided this research: First, it explored and analyzed the attitudes and perceptions of instructors and learners toward the adoption of e-learning. Secondly, it investigated the current practice in terms of computing instruction, where a framework (L-MU framework) for the challenges that influence the adoption and development of e-learning was developed. Thirdly, a set of recommendations to address those challenges were formulated. The findings disclosed that the instructors and learners had positive attitudes towards e-learning. Moreover, based on the results, the barriers to e-learning adoption in LYÖS were classified into five main categories: technological infrastructure and resource challenges, institutional and organizational challenges, pedagogical and curriculum development challenges, social culture and language challenges, and environmental challenges. The sources of information for the proposed framework are quantitative and qualitative analysis of the stakeholders' responses (instructors, learners, ICT experts, and officials). Direct observations were also considered; all of which methods have been utilized to triangulate data gathered. In this research study, 407 learners, 219 instructors, 7 ICT experts, and 8 officials were involved, and a mixed method approach (quantitative and qualitative) was used. Quantitative data was analyzed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS). Pearson's Correlation and Chi-square were conducted to explore the association, dependency, and difference of variables. In addition, Cronbach's Alpha and Content Validity Index (CVI) were used to test the reliability and validity of instruments. Thematic analysis was used to interpreted qualitative data. It is recommended that proper training and supporting could supply stakeholders with effective accessibility to ICT facilities and further enhancing their skills, knowledge, and awareness of benefits from e-learning technology. KEYWORDS: Libya Higher Education, E-learning, University of Misurata, LHES