Kalite iyileştirme, işgören memnuniyeti ve işgören performansı arasındaki ilişkinin belirlenmesi: Libya'da yükseköğretim kurumlarında bir araştırma
The relationships among quality improvement, employee satisfaction and employee performance: A research in higher education institutions in Libyan
- Tez No: 725594
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KÜÇÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Halkla İlişkiler, İşletme, Education and Training, Public Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kalite iyileştirme, günümüz yükseköğretim kurumlarında örgütsel başarıyı etkileyen kilit faktörlerden biri olarak kabul edilmektedir. Söylemek gerekirse, kalite iyileştirmenin rolünü belirlemeye yönelik ek çalışmalara, özellikle süreci iyileştirme, kurumsal bağlılık ve performans standartlarının değerlendirilmesine yönelik artan bir ilgi vardır. Kalite iyileştirme, özellikle sürecin iyileştirilmesi, örgütsel bağlılık ve performans standartlarının değerlendirilmesi ile çalışanların performans iş tatmini arasında bağlantı kuran çok az ampirik araştırma vardır. Bu tez, çalışanların mükemmel performansını teşvik edebilecek ve dolayısıyla kurumsal performansı etkileyebilecek bir faktör olarak kalite iyileştirmenin rolünü vurgulayarak, örgütsel bağlılık ve performans standartlarının değerlendirilmesi sürecini iyileştirmeye odaklanmaktadır. Bu çalışma, Libya'daki yükseköğretim kurumlarında çalışanlardan belirlenmiş bir örneklem kullanarak; kalite iyileştirme, işgören memnuniyeti ve işgören performansı arasındaki bağlantıları incelemeyi amaçlamaktadır. Sonuçlar, kalite iyileştirmenin, süreci iyileştirerek işgören memnuniyeti ve performansını artırabileceğini göstermektedir. Çalışma sonucunda, kalite iyileştirme ve işgören performansının değerlendirilmesinin, yükseköğretim kurumlarında iş tatmini ile bağlantılı olduğu ortaya konmuştur. Çalışmada ayrıca hem iş tatmini hem de çalışan performansı arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Kalite iyileştirme, işgören tatmini, işgören performansı, sınırsız iyileşme, sürekli iyileşme
Özet (Çeviri)
Quality improvement is considered to be one of the key factors that influence organizational success in higher education institutions of today. There is a growing interest in the additional study of determining the role of quality improvement especially improving the process, organizational commitment and evaluation of performance standards. There is little empirical research linking quality improvement, particularly process improvement, organizational commitment and evaluation of performance standards, and employee performance and job satisfaction. This thesis focuses on improving the process of evaluating organizational commitment and performance standards, emphasizing the role of quality improvement as a factor that can promote employee excellent performance and thus affect organizational performance. This study was carried out using a sample of those working in higher education institutions in Libya; It aims to examine the links between quality improvement, employee satisfaction and employee performance. The results show that quality improvement can increase employee satisfaction and performance by improving the process. As a result of the study, it has been revealed that quality improvement and evaluation of employee performance are related to job satisfaction in higher education institutions. The study also found a positive relationship between both job satisfaction and employee performance. KEYWORDS:Quality improvement, employee satisfaction, employee performance, unlimit improvement, continuous improvement.