Modeling of Khassa Chai dam watershed by using ArcGIS-SWAT and WMS
Khassa Chai barajı havuzu kullanılarak modellenmesi ArcGIS-SWAT ve WMS
  1. Tez No: 714585
  2. Yazar: ZAINAB ALWINDAWI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE YETER GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Akış tahmini, havza yönetiminin kritik bir parçasıdır ve baraj verimliliği ve işletme programı üzerindeki etkileri nedeniyle baraj performansı üzerinde doğrudan etkisi olan bir konudur. ArcGIS programının bir parçası olan Toprak ve Su Değerlendirme Aracı (SWAT) ve Havza Modelleme Sistemi (WMS), Irak, Kerkük'teki Khassa Chai baraj havzasının akış hacmini tahmin etmek için kullanıldı. Amacı, dönem (2002-2021) boyunca baraj için günlük-aylık akış hacmini tahmin etmek ve bu verileri, bu önemli rezervuarın planlanması ve yönetilmesinde yönetime yardımcı olmak için çalışma alanındaki değişiklikleri tahmin etmek için kullanmaktır. Araştırma boyunca arazi kullanım haritası, toprak haritası ve sayısal yükseklik modeli (SYM) kullanılmıştır. SWAT modeli 1999'dan 2000 yıllarına kalibre edildi ve 1992 yılı kullanılarak doğrulandı. Sonuçları doğrulamak için 〖 R〗^2, IOA ve NSE kullanıldı. Akış sonuçlarının kalibrasyonu ve doğrulanması için istatistiksel değerler, gözlemlenen ve tahmin edilen değerlerin mükemmel bir uyum içinde olduğunu göstermektedir. Kalibrasyon, IOA, NSE ve 〖 R〗^2 sonuçları sırasıyla 0.95, 0.85 ve 0.91'e ulaştı. Oysa IOA, NSE ve 〖 R〗^2 doğrulamasının sonuçları sırasıyla 0.92, 0.75 ve 0.90 olmuştur. Karşılaştırıldığında, İki modelin sonuçları aynı ve aynıdır, bu nedenle rezervuar yönetimi için bu tür akış simülasyonu kritiktir. Ayrıca, bu yöntem, khassa chai barajı su kaynakları yönetimi için bir araç olarak kullanılma yeteneğine sahiptir.
Özet (Çeviri)
Runoff estimation is a critical part of watershed management and is an issue that has a direct impact on dam performance because of its effects on dam efficiency and operating schedule. The Soil and Water Assessment Tool (SWAT) which is part of the ArcGIS program, and Watershed Modeling System (WMS) were used to estimate the runoff volume for the Khassa Chai dam watershed in Kirkuk, Iraq. Its goal is to predict daily-monthly runoff volume for the dam during the period (2002–2021) and use this data to predict changes in study area to aid management in planning and managing this significant reservoir. The land use map, soil map, and digital elevation model (DEM) were used throughout the research. The SWAT model was calibrated from 1999 to 2000 years and validated using 1992 year.〖 R〗^2, IOA and NSE were used to confirm the results. The statistical values for the calibration and validation of runoff results show that observed and predicted values are in excellent agreement. The results of calibration, IOA, NSE, and 〖 R〗^2 reached 0.95, 0.85, and 0.91, respectively. Whereas the outcomes of validation IOA, NSE, and 〖 R〗^2 became 0.92, 0.75, and 0.90, respectively. In comparison, Two models results are same and identical, so for reservoir management, this form of runoff simulation is critical. Furthermore, this method has the ability to be used as a tool for khassa chai dam water resource management.