Flexural behavior of concrete-filled steel tube composite beams with different aspect ratio
Farklı görüntü oranında beton dolgu çelik boru kompozit kirişlerin eğilme davranışı
  1. Tez No: 714586
  2. Yazar: YASHAR ALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLDEM TAYŞİ, DR. FARİD H. ARNAO’T
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Mevcut çalışmanın amacı, farklı en boy oranlarına sahip Beton Dolgulu Çelik Boru (CFST) kompozit kirişlerin eğilme davranışını incelemektir. Kompozit CFST, Hafif Beton (LWC) ile doldurulmuş bir çelik borudan ve iki kat güçlendirilmiş normal beton güverte levhasından oluşur. Perfobond kesme konektörü, CFST kirişini ve güverte levhasını birbirine bağlar. Altı CFST kompozit kiriş test edildi; beşi LWC ile doldurulmuş, altıncı içi boş kiriş ise kontrol numunesi olarak kullanılmıştır. Araştırılan ana parametreler, kiriş en-boy oranı (genişlik/derinlik) ve döşeme kalınlığının etkisiydi. Kullanılan üç en boy oranı (0.4, 0.5 ve 0.6) idi. Bu numuneler kontrol kirişi ile karşılaştırıldı ve döşeme kalınlığının kompozit kiriş davranışı üzerindeki etkisini araştırmak için değişken kalınlıkta (75, 85, 100 mm) üç döşeme daha kullanıldı. Tüm numuneler için plakalar her yönde 6 mm çapında geleneksel donatı ile iki kat güçlendirilmiştir. Ek olarak, konektörün etkisini araştırmak için üç numune üzerinde dışarı itme testleri yapılır. Tüm numuneler, tek nokta yükleme kullanılarak desteklenmiş ve test edilmiştir. Orta açıklıklardaki sehimler ve monoton artan yüklerden kaynaklanan kaymalar kaydedildi. Sonuçlar, doldurulmuş LWC'nin kompozit kirişlerin eğilme davranışını önemli ölçüde iyileştirdiğini gösterdi. Öte yandan, nispeten yüksek kalınlığa sahip döşeme, kompozit kiriş sünekliğinde daha az gelişme gösterir ve bu, boyut etkisine bağlı olarak şaşırtıcı değildir.
Özet (Çeviri)
The objective of the current work is to study the flexural behavior of Concrete-Filled Steel Tube (CFST) composite beams with different aspect ratios. The composite CFST consists of a steel tube filled with Lightweight Concrete (LWC) and a doubly reinforced deck slab of normal concrete. The perfobond shear connector connects the CFST beam and deck slab. Six CFST composite beams were tested; five were filled with LWC, while the sixth hollow beam was used as a control specimen. The main investigated parameters were the effect of the beam aspect ratio (width/depth) and the slab thickness. Three used aspect ratios were (0.4, 0.5, and 0.6). These specimens were compared with the control beam, and three more slabs of variable thickness (75, 85, 100 mm) were used to investigate the effect of slab thickness on the behavior of composite beam. The slabs were doubly reinforced with conventional reinforcement of 6 mm diameter in each direction for all the specimens. Additionally, to investigate the effect of the connector, push out tests are done on three specimens. All specimens were supported and tested using one-point loading. The deflections at midspans and slips produced from the monotonically increased loads were recorded. The results showed that the filled LWC was significantly improved the flexural behavior of the composite beams. On the other hand, the slab with relatively high thickness shows less improvement in composite beam ductility, and this is not surprisingly based on the size effect.