Son dönem böbrek yetmezlikli hastalarda maresin 1 düzeyinin araştırılması
Level maresin 1 in patients with end-stage renal disease research
- Tez No: 714595
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE AYGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Maresin 1 (MaR1), inflamasyonun çözünürlüğünü ve doku rejenerasyonunu düzenleyen antiinflamatuvar etkilere sahip endojen biyoaktif lipid aracısıdır. Son dönem böbrek yetmezliğinde (SDBY) özellikle hemodiyaliz (HD) tedavisi uygulanan hastalarda kronik inflamasyon sık görülmektedir. Çalışmamızda SDBY hastalarında MaR1 düzeyinin inflamasyon parametreleriyle ilişkisini araştırmayı amaçladık. Çalışma, santral venöz kalıcı kateter ile HD tedavisi uygulanan 30 hasta (SVKK grubu), arteriyovenöz fistül ile HD tedavisi uygulanan 30 hasta (AVF grubu), kronik böbrek hastalığı (KBH) evre 3-4 olan 30 hasta (prediyaliz grubu) ve sağlıklı gönüllülerden oluşan 30 sağlıklı birey (kontrol grubu) olmak üzere 4 gruptan oluşuyordu. MaR1 düzeyi HD öncesi ve sonrası değerlendirildi. Venöz kan örneklerinden biyokimya değerleri, CRP, ferritin, albümin, lipid profilleri (HDL, LDL, total kolesterol değerleri) ve MaR1 düzeyleri çalışıldı. Hasta ve kontrol grubunun vücut kitle indeksleri hesaplandı. İstatistiksel analizler için SPSS 22 paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Maresin 1 (MaR1) is an endogenous bioactive lipid mediator with anti-inflammatory effects that regulate inflammation resolution and tissue regeneration. Chronic inflammation is common in patients with end-stage renal disease (ESRD), especially in patients undergoing hemodialysis (HD) treatment. In our study, we aimed to investigate the relationship of MaR1 level with inflammation parameters in ESRD patients. The study consisted of 30 patients treated for HD with central venous permanent catheter (CVPC group), 30 patients treated with HD with arteriovenous fistula (AVF group), 30 patients with chronic kidney disease (CKD) stage 3-4 (predialysis group) and healthy volunteers. It consisted of 4 groups, including 30 healthy individuals (control group). MaR1 level evaluated before and after HD. Biochemistry values, CRP, ferritin, albumin, lipid profiles (HDL, LDL, total cholesterol values) and MaR1 levels were studied from venous blood samples. Body mass indexes of the patient and control groups were calculated. SPSS 22 package program was used for statistical analysis.