Son dönem böbrek yetmezlikli hastalarda uygulanan hemodiyaliz ve sürekli ayaktan periton diyalizi tedavilerinin işitsel ve görsel uyarılmış potansiyeller üzerine etkileri
The Effects of hemodialysis and continuous ambulatory peritoneal dialysis treatments on visual and auditory evoked potentials in patients with end-stage renal failure
- Tez No: 91783
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TUĞRUL SEZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
74 ÖZET Son Dönem Böbrek Yetmezlikti Hastalarda Uygulanan Hemodiyaliz ve Sürekli Ayaktan Periton Diyalizi Tedavilerinin İşitsel ve Görsel Uyarılmış Potansiyeller Üzerine Etkileri Çalışmamızda son dönem böbrek yetmezliğinde yeni başlanan HD ve SAPD tedavilerinin işitsel ve görsel uyarılmış potansiyeller üzerine olan etkilerini araştırmayı planladık. Bu amaçla, yedi erkek üç kadın, ortalama yaşları 47.3±13.3 olan ve SAPD tedavisi gören 10 hasta ile; altı erkek dört kadın, ortalama yaşları 43.5Ü4.2 olan ve HD tedavisi gören 10 hasta yanında; beş erkek beş kadın ortalama yaşlan 51.8±15.5 olup medikal tedavi ile takip edilmekte olan 10 KKBY'li hastanın verileri değerlendirildi. İncelemeler SAPD ve HD grubunda diyalize başlamadan önce ve altı ay sonra, KKBY grubunda ise sadece bir kez yapıldı.
Özet (Çeviri)
75 SUMMARY The Effects of Hemodialysis and Continuous Ambulatory Peritoneal Dialysis Treatments on Visual and Auditory Evoked Potentials in Patients with End-stage Renal Failure In our study, we aimed to investigate the effects of the new starting HD and CAPD treatments on the visual and auditory evoked potentials in patients with end-stage renal failure. Ten CAPD patients (seven male, three female; mean age 47.3613.3), ten HD (six male, four female; mean age 43.S614.2) and ten predialytic chronic renal failure patients (five male, five female; mean age 51.8615.5) were included to the study. Mesaurements were done before the dialysis and six months later in CAPD and HD groups, in predialytic group, the mesaurements were taken only one time.