Borderline kişilik bozukluğu saptanan hastalarda çocukluk çağı travmalarının ve aleksitiminin zihin kuramı becerileri ile ilişkisi
The relationship of childhood trauma and alexithymia with theory of mind skills in patient with borderline personality disorder
- Tez No: 714614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş ve amaç: Borderline Kişilik Bozukluğu(BKB) kişinin kimlik duygusunda, duygulanımında ve ilişkilerinde yaygın bir dengesizlik ile karakterizedir. Sağlam bir kimlik duygusu gelişmemiştir. Araştırmalarda, BKB tanısı varlığında, çocukluk döneminde bedensel, cinsel ve duygusal kötü muamele öyküsü bulunduğu bildirilmektedir. Toplumsal uyumda bozulma BKB'nun önemli klinik bulgularından biridir ve hastalığın prognozunu da etkilemektedir. Toplumsal uyumda bozulmanın sebepleri arasında kişinin kendisinin ve başkalarının duygularını, düşüncelerini, niyetlerini anlama ve değerlendirme yeteneğinde bozulma bulunmaktadır. Bu nedenle kişinin başkasının zihinsel süreçleri hakkında çıkarsama yapabilme kabiliyeti olarak tanımlanabilecek zihin kuramı becerileri ön plana çıkmaktadır. Çalışmamızda, BKB tanısı alan hastalarda çocukluk çağı travmaları varlığının ve aleksitiminin zihin kuramı becerileri ile arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamızın örneklem grubu, BKB tanısı almış 60 kişilik araştırma grubu ve 30 kişilik sağlıklı gönüllü grubundan oluşmaktadır. 60 kişiden oluşan ve BKB tanısı ile çalışmaya dahil edilen hastalardan, Çocukluk Çağı Travmaları (CTQ 28) ölçeğinden 35 altı puan alan 30 kişi birinci araştırma grubunu, 35 ve üstü puan alan 30 kişi ikinci araştırma grubunu oluşturacaktır. Tüm gönüllülere araştırmacılar tarafından düzenlenen sosyodemografik veri formu uygulanmıştır. Tüm katılımcılar, Gözlerden Zihin Okuma Testi (GZOT), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Toronto Aleksitimi ölçeği (TAS-20) ve Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ-28) doldurmuştur. Bulgular: Çalışmamızda kontrol grubu ile çocukluk çağı travmaları (ÇÇT) düşük olan ve çocukluk çağı travmaları (ÇÇT) yüksek olan borderline kişilik bozukluğu tanılı gruplar arasında GZOT ölçek puanları açısından anlamlı ölçüde farklılık saptanmıştır. ÇÇT düşük ve yüksek olan borderline kişilik bozukluğu tanılı gruplar arasında GZOT ölçek puanları açısından anlamlı farklılık gözlenmemiştir. ÇÇT yüksek olan grupta aleksitimi düzeyi daha yüksek gözlenmiş olup TAS-20 skorları ile GZOT skorları arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Major depresif bozukluk (MDB) eş tanısının borderline kişilik bozukluğu tanılı hastalarda pozitif duyguları anlamada güçlüklerle ilişkili olduğu saptanmıştır. Sonuç: Çalışmamızda, BKB tanılı hastalarda zihin kuramı becerilerinin GZOT skorlarına göre sağlıklı kontrollere göre daha düşük olduğu saptanmıştır. Çocukluk çağı travma düzeyinin afektif zihin kuramı becerileri üzerine etkili olmadığı bulunmuştur. Aleksitimi düzeyinin BKB tanılı hastalarda GZOT test skorları ile korele olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Borderline Personality Disorder (BPD) is characterized by a pervasive imbalance in a person's sense of identity, affect, and relationships. A solid sense of identity has not developed. In studies, it is reported that in the presence of BPD, there is a history of physical, sexual and emotional abuse during childhood. Disruption in social cohesion is one of the important clinical findings of BPD and also affects the prognosis of the disease. Among the causes of deterioration in social harmony is a deterioration in one's ability to understand and evaluate one's own and others' feelings, thoughts, and intentions. For this reason, Theory of Mind (ToM) skills, which can be defined as the ability to make inferences about the mental processes of others, come to the fore. In our study, it was aimed to reveal the relationship between the presence of childhood traumas and alexithymia and theory of mind skills in patients diagnosed with BPD. Methods: The sample group of our study consisted of a research group of 60 people diagnosed with BPD and a group of 30 healthy volunteers. Of the 60 patients included in the study with the diagnosis of BPD, 30 people with a score below 35 on the Childhood Traumas (CTQ 28) scale will form the first research group, and 30 people with a score of 35 and above will form the second research group. A sociodemographic data form prepared by the researchers was applied to all volunteers. All participants completed Mind Reading from Eyes Test (GZOT), Beck Depression Scale (BDI), Beck Anxiety Scale (BAI), Toronto Alexithymia Scale (TAS-20), and Childhood Trauma Scale (CTQ-28). Results: In our study, a significant difference was found between the control group and the borderline personality disorder groups with low childhood traumas (CT) and high childhood trauma (CT) groups in terms of GZOT scale scores. No significant difference was observed between the groups diagnosed with borderline personality disorder with low and high CT in terms of RTOT scale scores. Alexithymia level was observed to be higher in the group with high CT, and no significant correlation was found between TAS-20 scores and RTOT scores. Major depressive disorder (MDD) comorbidity was found to be associated with difficulties in understanding positive emotions in patients with borderline personality disorder. Conclusion: In our study, it was determined that the theory of mind skills of patients with BPD were lower than those of healthy controls, according to GZOT scores. It was found that the level of childhood trauma was not effective on affective theory of mind skills. It was determined that the level of alexithymia was not correlated with the GZOT test scores in patients with BPD.