Borderline kişilik özelliklerinde algılanan ebeveyn ilişkisi ve ebeveyn çatışması ile tanık olunan ebeveynler arası şiddet yaşantısının rolü
The role of perceived parental relationship and parental conflict and witnessed interparent violence experience in borderline personality traits
  1. Tez No: 964969
  2. Yazar: DENİZ SENEM DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET ERTAN TEZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Araştırmada, borderline kişilik özelliklerinde algılanan ebeveynler arası ilişki ve algılanan ebeveyn çatışması ile tanık olunan ebeveynler arası şiddet yaşantısının rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, İstanbul'da ikamet eden 18-55 yaş arasındaki 918 gönüllü katılımcıdan, kolayda örnekleme yöntemiyle oluşturulan örneklem üzerinde ilişkisel tarama modeli ile yapılmış ve veriler Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Borderline Kişilik Ölçeği (BPQ Türkçe), Çocukların Evlilik Çatışmasını Algılaması Ölçeği (ÇEÇAÖ), Çatışmaların Çözümüne Yaklaşım Ölçeği (CTS2), Ebeveyn-Çocuk Çatışma Taktikleri Ölçeği (CTS-PC), Algılanan Ebeveyn İlişkisi Ölçeği (AEİÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 27 programıyla yapılmış ve değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesi için Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Korelasyon saptanan değişkenler arasında, üç modelli hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır. Oluşturulan model için SPSS 27 paket yazılımındaki PROCESS eklentisi üzerinden altıncı model uygulanmış, çoklu aracı rol analizi ve aracı rol incelenmesi için SPSS 27 üzerinde PROCESS eklentisiyle sağlanan Bootstrap metodu kullanılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda; borderline kişilik özellikleri ile algılanan otoriter (r=,18; p0.05].
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the role of perceived interparental relationship, perceived parental conflict, and witnessed interparental violence in borderline personality traits. The study was conducted on a sample of 918 volunteer participants between the ages of 18-55 residing in Istanbul, formed by convenience sampling method, and data were collected using Socio-Demographic Information Form, Borderline Personality Questionnaire-Turkish (BPQ), Children's Perception of Interparental Conflict Scale (CPIC), Revised Conflict Tactics Scales (CTS2), Parent-Child Conflict Tactics Scale (CTS-PC), Children's Perception of Parent's Relationship Scale (CPPRS). Statistical analysis of the data was performed with SPSS 27 program and Pearson correlation analysis was used to examine the relationship between the variables. A three-model hierarchical regression analysis was performed between the variables for which correlation was detected. For the created model, the sixth model was applied via the PROCESS plug-in in the SPSS 27 package software, and the Bootstrap method provided by the PROCESS plug-in on SPSS 27 was used for multiple mediator role analysis and for the examination of the mediator role. As a result of the obtained findings; borderline personality traits and perceived authoritarian (r=.18; p0.05].