Genel işlem koşullarında içerik denetimi
Content auditing in general transaction conditions
  1. Tez No: 714657
  2. Yazar: SIDDIKA BÜŞRA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tezde,“6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu”nda altı madde halinde bulunan genel işlem koşulları ve içerik denetimine değinilmiş ve idari hukuk sözleşmelerindeki uygulama alanı belirtilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde genel işlem koşulları hakkında genel bilgilere yer verilmiştir ve“genel işlem koşulu benzeri kavramlar”kısaca açıklanmıştır. Bu bölümde“genel işlem koşullarının kişi, konu ve zaman bakımından uygulaması”konusu da açıklanmıştır. İkinci bölümde“genel işlem koşullarının yürürlük ve yorum denetimi”açıklanmıştır. Üçüncü bölüm“genel işlem koşullarında içerik denetimi”ne ayrılmıştır ve bu son bölümde idari hukuk sözleşmeleri ve içerik denetim uygulaması konusuna değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study we mentioned general transaction conditions and content auditing in“Turkish Code of Obligations No. 6098”and stated applications in administrative law.“In the first section”a brief introduction about general transaction conditions are given and encapsulated concepts similar to general transaction conditions. Besides applications of general transaction conditions in terms of human, subject and time are demonstrated“in this part”. Furthermore,“in the second section”enforcement and interpretation auditing of general transaction conditions are explained.“The third part”is dedicated to content auditing of general transaction conditions and in this last section administrative law contracts and content auditing are mentioned.