Sıra bağımlı hazırlık süreli, makine uygunluk kısıtları olan benzer paralel makine çizelgeleme problemi için sezgisel bir algoritma
A heuristic algorithm for uniform parallel machine scheduling problems with sequence dependent setup time, machine eligibility restrictions
- Tez No: 714700
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜJGAN SAĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, sıra bağımlı hazırlık süreli, makine uygunluk kısıtlarının olduğu benzer paralel makine çizelgeleme problemi ele alınacaktır. Bir matbaada aynı işi farklı hızlarda yapabilen belirli sayıda baskı makinesinin çizelgelenmesi problemi, bu türün bir örneğidir. İşleri, farklı hızlardaki makinalarda en büyük tamamlanma zamanını en küçükleyecek şekilde sıralayacak matematiksel bir model kullanılmıştır. Önerilen bu modelin GAMS/Cplex ile çözüm performansı mevcut gerçek veriler arasından rassal olarak belirlenen veriler kullanılarak test edilmiş ve sonuçları değerlendirilmiştir. Büyük boyutlu problemlerin çözümüne yönelik olarak sezgisel bir algoritma geliştirilmiş ve MS Excel VBA Editör'de kodlanmıştır. Önerilen bilgi sistemi ile hem kullanıcı dostu ve daha esnek hem de daha büyük boyutlu problemleri çözebilecek bir yaklaşım sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a similar parallel machine scheduling problem with sequence-dependent setup time and machine availability constraints will be discussed. The problem of scheduling a certain number of presses that can do the same job at different speeds in a printing house is an example of this kind. A mathematical model has been developed to rank the jobs in such a way as to minimize the maximum completion time on machines at different speeds. The solution performance of this proposed model with GAMS/Cplex has been tested by using a data randomly determined among the available real data, and the results have been evaluated. A heuristic algorithm was developed for the solution of large-scale problems and coded in MS Excel VBA Editor. With the proposed information system, an approach that is both user-friendly and more flexible, and capable of solving larger problems is presented.