Bitlis pomzası ve Ahlat taşı karışımının Yalıtım malzemesi olarak kullanılabilirliğinin Araştırılması
Bitlis pumice and Ahlat stone mixture as insulation material research of usability
- Tez No: 714715
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ARGUNHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada Bitlis yöresinden alınan pomza malzeme ve Ahlat Taşı karışımları 0,5 mm 2 mm ve 4 mm olmak üzere üç farklı tane boyutunda karıştırılarak hazırlanmıştır. Ayrıca pomza ve Ahlat Taşı kendilerine saf özellikleriyle karışım yapılmadan da deneye tabii tutulmuştur. Deney örnekleri Bitlis Pomzası ve Ahlat Taşı karıştırılıp on beş farklı karışımda hazırlanmıştır. Karışımların tümünde bağlayıcı olarak (PÇK 52,5 R) çimentosu kullanılmıştır. Numunelere 7 günlük su kürü uygulanıp, kurutulup güçlendirmeye hazır hale geldikten sonra deneylere tabi tutulmuştur. Numunelere uygulanacak testler cihaz kapasitesine göre ısıl iletkenlik katsayısını ölçmek için 5x5x5x cm kalıplarda, basınç dayanımı, kapilar su emme deneyi üç noktada eğilmede çekme deneyi için ise 4x4x16 cm kalıplarda hazırlanmıştır. Ayrıca saf pomza ve saf Ahlat Taşı aynı kalıp boyutlarında aynı testlere tabii tutulmuştur. Karışımlarda çimento oranı sabit tutulup kullanılan malzemenin gözenekli yapısına göre farklılık gösterdiği için karışımlarda su oranı farklı kullanılmıştır. Numuneler 24 saat sonra kalıplardan çıkarılmıştır. Örneklerin ısıl iletkenlik, basınç dayanımı, kapilar su emme deneyi, eğilmede çekme dayanımı, ultrasonik ses geçiş hızı testi, porozite ve su emme deneyleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, pumice material and Ahlat stone mixtures taken from Bitlis region were prepared by mixing in three different grain sizes as 0.5 mm, 2 mm and 4 mm. In addition, pumice and pear stone, with their unique properties, were tested without mixing. Experimental samples were prepared in fifteen different mixtures by mixing Bitlis pumice and Ahlat stone (PÇK 52,5 R) was used as a binder in all of the mixtures. After 7 days of water curing was applied to the samples, they were dried and ready for strengthening, they were subjected to experiments. The tests to be applied to the samples were prepared in 5x5x5 cm molds to measure the thermal conductivity coefficient according to the device capacity, and in 4x4x16 cm molds for the compressive strength, capillary water absorption test and the tensile test in bending at three points. In addition, pure pumice and pure Ahlat stone were subjected to the same test in the same mold dimensions. Since the cement ratio in the mixtures is kept constant and differs according to the porous structure of the material used, the water ratio is used differently in the mixtures. The samples were removed from the molds after 24 Hours. Thermal conductivity, compressive strength, capillary water absorption test, tensile strength in bending ,ultrasonic sound transmission velocity test porosity and water absorption tests were carried out.