Ahlâk eğitimi bağlamında Dîvân-ı Kebîr
Dîvân-ı Kebîr in the context of moral education
- Tez No: 714725
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ahlâk ve değer son dönemde oldukça güncel bir kavram haline gelmiştir. Günümüz dünyasında ahlâkî olarak nitelenebilecek değerler insanoğlu tarafından arka plana atılmakta hatta yok sayılmaktadır. Bu durum ise toplumlarda çatışmalara ve huzursuzluğa yol açmaktadır. Toplumda ve dünya genelinde meydana gelen kargaşadan kurtulmanın yolu ise insanoğlunun bencilliği bir kenara bırakarak toplumsal ve evrensel değer yargılarını benimsemesi ve yaşam tarzı haline getirmesine bağlıdır. Ahlâkî ilkelerin bireye kazandırılıp benimsetilmesi eğitim ile gerçekleşmektedir. Ahlâk ve değer eğitiminin güncelliğini korumasında da bu durum etkili olmaktadır. Özellikle son dönemlerde yapılan çalışmalar insanlığın içerisinde bulunduğu bu durumdan kurtulmasına yönelik araştırmalardır. Çalışmanın temelinde de bu amaç yer almaktadır. Bu çalışmada Mevlânâ'nın Divân-ı Kebîr eseri ahlâk ve ahlâk eğitimi sınırları içerisinde Din Eğitimi referansları bağlamında ele alınmıştır. Geleneksel İslam ahlâkının pratik yönünü temsil eden tasavvufî ahlâk anlayışında önde gelen isimlerden olan Mevlânâ, ferdin ve toplumun kurtuluşunun ahlâkî ideallere yönelmesi ile gerçekleşeceği kanaatindedir. Bu çalışmada beyitler arasında yer alan ahlâk ve ahlâk eğitimi ilkeleri kaynak tarama yöntemi ile tespit edilerek Milli Eğitim Bakanlığı Değerler Yönergesinde yer alan“Milli Değerler”ile uyumu değerlendirilmeye çalışılmış ve ilkelerin referansını tespit etmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of morality and value has recently become a very current concept. In today's World, values that can be described as moral are thrown into the background and even ignored by human beings. This situation leads to conflicts and unrest in socieies. The way to get rid of the turmoil in the society and in the World depends on the human being to put aside selfishness and adopt social and universal value judgments and make it a lifestyle. The acquisition and adoption of moral principles by the individual is realized through education. This is the reason fort he actuality of moral and value education. In particular, recent studies are researches aimed at getting rid of this situation that humanity is in. This aim is the basis of our work. In this study, Mevlânâ's Divân-ı Kebîr is discussed in the context of religious education references within the boundaries of moral and moral education. Mevlânâ, who is one of the leading names in the understanding of mystical ethics, which represent the practical side of traditional Islamic ethics, is of the opinion that the salvation of the individual and the society will be realized by turning to moral ideals. In this study, the principles of moral and moral education, which are among the couplets, were determined by the source scanning method, and its compatibility with the“National Education”in the Values Directive of the Ministry of National Education was tried to be evaluated and it was aimed to determine the reference of the principles.