Hidrotermal yaşlandırmanın monolitik zirkonya materyalleri üzerindeki optik, mekanik ve kimyasal etkisi
Effect of hydrothermal aging on the optical, mechanical and chemical properties of monolithic zirconia materials
- Tez No: 714743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALKURT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Hidrotermal Yaşlandırma'nın Monolitik Zirkonya Materyalleri Üzerindeki Optik, Mekanik ve Kimyasal Etkisi Amaç: Bu in-vitro çalışmanın amacı; monolitik zirkonyum materyallerine uygulanan hidrotermal yaşlandırma işlemlerinin translusensi parametresi, faz değişimi, topografik özellikler, yüzey sertliği ve bükülme dayanımına etkisini incelemektir. Materyal ve Metod: Çalışma için 3 tip multi layer içerikli zirkonya sistemi (Katana, Kuraray Noritake) seçildi: Ultra Translusent Multi Layer zirkonya (UTML), Süper Translusent Multi Layer zirkonya (STML) ve Multi Layer zirkonya (ML). Kullanılacak olan örneklerin sinterleme işlemine tabi tutulduktan sonraki nihai boyutu 15 mm çapında ve 1.2 mm kalınlığında disk şeklinde ayarlandı. Örnekler zirkonya tipine göre üçe ayrıldığı gibi hidrotermal işleme tabi tutulma prosedürüne göre de üç alt gruba ayrıldılar. Her bir alt grupta dokuz (n=9) adet örnek bulunurken, çalışmada toplam seksen bir (n=81) örnek kullanılmıştır. Materyallerin optik, kimyasal, topografik, fiziksel ve mekanik yapıları sırasıyla; Spektrofotometre, X-Ray Difraktometre (XRD), Tramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Vickers mikrosertlik test cihazı ve İki eksenli Bükme test cihazı kullanılarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Effect of Hydrothermal Aging on The Optical, Mechanical and Chemical Properties of Monolithic Zirconia Materials Purpose: The aim of this in-vitro study; is to examine the effects of hydrothermal aging processes applied to monolithic zirconium materials on translucency parameter, phase transphormations, topographic properties, surface hardness and biaxial flexural strength. Material and Methods: Three types of multi-layered zirconia systems (Katana, Kuraray Noritake) were selected for the study: Ultra Translucent Multi Layered zirconia (UTML), Super Translucent Multilayered zirconia (STML), and Multi Layered zirconia (ML). The final size of the spacimens were set as a disc shape with a diameter of 15 mm and a thickness of 1.2 mm, which after being subjected to the sintering process. The specimens were divided into three groups according to the type of zirconia as well as three subgroups according to the hydrothermal treatment procedure. While there were nine (n=9) specimens in each subgroup, a total of eighty-one (n=81) specimens were used in this study. Optical, chemical, topographic, physical and mechanical structures of the materials was determined respectively; using Spectrophotometer, X-Ray Diffractometer (XRD), Scanning Electron Microscopy (SEM), Vickers microhardness tester and Biaxial flexural strength tester.