Okul çağı çocuklarında (7-14 yaş arası) astım ve alerji riskinin araştırılması ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of asthma and allergy risk and affecting factors in school-age children (7-14 years)
  1. Tez No: 747910
  2. Yazar: ZEYNEP YAĞMUR ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Astım ve alerjik hastalıklar ile okul çağı çocuklarında oldukça sık karşılaşılmaktadır. Bu çalışmanın amacı; okul temelli bir astım-alerji tarama anketi kullanarak okul çağı çocuklarında astım ve alerji riskinin araştırılması ve etkileyen faktörlerin incelenmesidir. Yöntem: Bu çalışma; prospektif, tek merkezli ve analitik bir araştırma olarak planlandı. İstanbul ili Gaziosmanpaşa ilçesinde bir okulun 2.-7. Sınıflarında öğrenim gören 7-14 yaş arası çocuklardan, ebeveynleri çalışmaya katılmayı kabul edenler ile gerçekleştirildi. Öğrenciler ve ebeveynleri tarafından doldurulmak üzere dağıtılan anketlerden tarafımıza eksiksiz ulaştırılan toplam 379 anket çalışmaya dahil edildi. Verilerin elde edilmesinde kullanılan anket formu; Hasta Bilgi Formu ile Okul Temelli Astım ve Alerji Tarama Anketi (OTATA)' nden oluşmaktaydı. Verilerin analizinde IBM SPSS22 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Asthma and allergic diseases are very common in school-age children. The aim of this study; The aim of this study is to investigate the risk of asthma and allergy in school-age children using a school-based asthma-allergy screening questionnaire and to examine the affecting factors. Methods: This study was planned as a prospective, single-center, and analytical study. The study was conducted with children aged 7-14 who are studying in the 2nd-7th grade of a school in Gaziosmanpasa, Istanbul and whose parents agreed to participate in the study. A total of 379 questionnaires, which were delivered to us completely from the questionnaires distributed to be filled by students and their parents, were included in the study. To obtain the data a questionnaire form was used, which consisted of a Patient Information Form and a School Based Asthma and Allergy Screening Questionnaire (SBASQ). IBM SPSS22 program was used for statistical analysis.